Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 25°C 30°C 16°C Bezchmurnie
zwiń
Informacje
 • Jezioro w ogniu, mieszkańców dusi gryzący dym

  20-01-2018 10:20 Strażacy przegrywają z ogniem

  Strażacy gaszą pożar w Bangalore

  PAP/EPA/JAGADEESH NV

  Położone w Indiach jezioro Belandur w piątek zajęło się ogniem. Strażacy przegrywają z płomieniami, i to mimo całkowitej mobilizacji.

  Jezioro Bellandur w Bengaluru płonie od piątku i - mimo starań strażaków - nie udało się ujarzmić wściekłych płomieni. W piątek po południu czasu lokalnego zaobserwowano przynajmniej cztery kolumny ryczącego ognia, który próbowało ugasić ponad 50 strażaków i 12 wozów strażackich.

  Jezioro ognia

  Jak doszło do tego, że indyjskie jezioro zajęło się ogniem? Niestety, przyczyniło się do tego stężenie nagromadzonych w nim odpadów, chemikaliów i materiałów budowlanych.

  - Zaczęła płonąć wypalana przez mieszkańców trawa i to od niej zajęło się jezioro - stwierdził kierownik Biura Rozwoju Jeziora Karnataka Seema Garg. - Zaprószyli ogień przez przypadek, a zależało im na tym, by móc wykarmić bydło. Jest naprawdę ciężko ugasić te płomienie, rokrocznie trawa wysycha i właśnie wtedy mieszkańcy ją wypalają, by obsiać poletka na nowo - dodał.

  Władze Komendy Strażackiej w Sarjapur nie udzielały informacji o postępach, choć przyznały, że "sytuacja jest poważna". Komisarz ds. rozwoju w Bangaluru poinformował, że w akcji gaśniczej uczestniczą też jednostki oddelegowane z innych oddziałów i regionów.

  Płomienna przeszłość

  - Gęsta chmura tłustego czarnego dymu unosiła się nad jeziorem już około godziny 10 rano - stwierdził zamieszkujący w pobliżu Meenakshi.

  To nie pierwszy taki przypadek. W maju 2015 roku i kwietniu 2016 roku do zapłonu doszło, gdy w pobliżu jeziora wyciekł metan. W lutym 2017 sytuacja się powtórzyła, a władze podjęły kwestię oczyszczania brzegów jeziora.

  Indyjski Zielony Trybunał jest zdania, że wina leży po stronie władz.

  - Biuro Rozwoju Jeziora Karnataka jako jedyne - i to w skali globalnej - dopuszcza do podobnych sytuacji - dodali przedstawiciele Trybunału.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....