Informacje
 • Topniejący śnieg i silne porywy wiatru. Żółte alerty w części kraju

  30-12-2017 17:55 Sprawdź, gdzie obowiązują ostrzeżenia
  Topniejący śnieg i silne porywy wiatru. Żółte alerty w części kraju

  Obowiązują ostrzeżenia przed silnym wiatrem

  Foto: Visualhunt (CC BY-SA 1.0)/ Pavel Badrtdinov

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne przed silnym wiatrem i roztopami. Niebezpiecznie jest na zachodzie kraju i w górach.

  Podczas najbliższej doby nad Polską będą się przemieszczać fronty atmosferyczne związane z niżami nad Północnym Atlantykiem i Wyspami Brytyjskimi. Wraz z nimi nadciągnie silny wiatr, wiejący w porywach nawet do 80 kilometrów na godzinę. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla województw wielkopolskiego i opolskiego oraz dla regionów górskich.

  W strefie brzegowej zachodniej na Bałtyku szaleje sztorm. Wydano ostrzeżenie drugiego stopnia.

  Z południowego zachodu napłynie ciepłe i wilgotne powietrze polarno-morskie. Przyczyni się ono do utrzymania wysokiej temperatury powietrza. Niedawno powstała pokrywa śnieżna w górach zacznie topnieć. Również ze względu na to zjawisko obowiązują ostrzeżenia - pierwszego stopnia przez roztopami.

  Ostrzeżenia przed silnym wiatrem

  W strefie brzegowej zachodniej IMGW wydało alert drugiego stopnia. Wiatr zachodni do północno-zachodniego powieje z siłą 6 do 7, a w porywach do 8 stopni w skali Beauforta. Alert utrzyma się od godziny 22 w sobotę do 6 rano w niedzielę.

  WOJEWÓDZTWO WIELKOPOLSKIE

  Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 do 40 km/h, z porywami do 80 km/h, z południowego zachodu i zachodu.

  Ostrzeżenie obowiązuje od soboty od godziny 22 do niedzieli do 5 rano.

  WOJEWÓDZTWO LUBUSKIE

  Prognozowany jest silny wiatr z południowego zachodu i zachodu o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, z porywami dochodzącymi do 80 km/h,

  Ostrzeżenie obowiązuje od soboty od godziny 22 do niedzieli do 4 rano.

  WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE - Sudety i Przedgórze Sudeckie

  Prognozowane jest wystąpienie silnego wiatru wiejącego ze średnią prędkością od 30 do 40 km/h,. Porywy mogą osiągnąć prędkość do 75 km/h. Powieje z południowego zachodu.

  Ostrzeżenie obowiązuje od soboty od godziny 17 do niedzieli do 3 rano.

  WOJEWÓDZTWO OPOLSKIE - Subregion południowy

  Spodziewa się wystąpienia silnego wiatru o średniej prędkości od 30 o 40 km/h, Powieje z południowego zachody z porywami do 75 km/h.

  Ostrzeżenie obowiązuje od soboty od godziny 17 do niedzieli do 4 rano.

  WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE - Beskid Śląski i Żywiecki

  Spodziewa się wystąpienia silnego wiatru o średniej prędkości wynoszącej od 30 km/h do 40 km/h. Porywy dojdą do 75 km/h. Powieje z południowego zachodu.

  Ostrzeżenie obowiązuje od soboty od godziny 21 do niedzieli do 6 rano.

  WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE - Subregion południowy

  Prognozuje się wystąpienie silnego, południowo-zachodniego wiatru o średniej prędkości wynoszącej od 30 km/h do 40 km/h. W porywach osiągnie prędkość do 75 km/h.

  Ostrzeżenie obowiązuje od soboty od godziny 21 do niedzieli do 6 rano.

  WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE - Bieszczady i Beskid Niski

  Prognozowane jest wystąpienie silnego wiatru wiejącego ze średnią prędkością od 30 do 40, a w porywach do 75 km/h. Powieje z południowego zachodu.

  Ostrzeżenie obowiązuje od soboty od godziny 21 do niedzieli do 9 rano.

   

  Ostrzeżenia przed roztopami

  WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE - Sudety i Przedgórze Sudeckie

  Prognozuje się stopniowy wzrost temperatury powietrza od zera do 9 stopni Celsjusza. Okresami wystąpią opady deszczu, do 5 litrów wody na metr kwadratowy, powodujące szybkie topnienie pokrywy śnieżnej i roztopy. Wiatr powieje ze średnią prędkością od 25 km/h do 40 km/h, z porywami do 60 km/h. Jedynie w nocy z sobotę na niedzielę jego porywy dojdą do 75 km/h. Wiatr powieje z południowego zachodu.

  Ostrzeżenie obowiązuje od soboty od godziny 22 do końca dnia w niedzielę.

  WOJEWÓDZTWO OPOLSKIE - subregion południowy

  Prognozowany jest stopniowy wzrost temperatury powietrza od zera do 9 st. C. Okresami wystąpią opady deszczu rzędu do 5 l/mkw. Spowodują szybkie topnienie pokrywy śnieżnej i roztopy. Wiatr powieje z południowego zachodu ze średnią prędkością od 25 do 40 km/h, z porywami do 60 km/h. W nocy z niedzieli na poniedziałek porywy dojdą do 75 km/h.

  Ostrzeżenie obowiązuje od soboty od godziny 22 do końca dnia w niedzielę.

  WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE - Beskid Śląski i Żywiecki

  Spodziewa się stopniowego wzrostu temperatury powietrza od -1 do 6 st. C oraz wystąpienia opadów deszczu od 5 do 10 l/mkw., powodujących szybkie topnienie pokrywy śnieżnej i roztopy. Wiatr o średniej prędkości od 30 do 40 km/h powieje z południowego zachodu. W nocy z soboty na niedzielę prędkość porywów dojdzie do 75 km/h, a w niedzielę w dzień do 70 km/h.

  Ostrzeżenie obowiązuje od soboty od godziny 22 do końca dnia w niedzielę.

  Co oznaczaja ostrzeżenia?

  Ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia mówi o tym, że "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej."

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po chłodnym długim weekendzie temperatura zacznie stopniowo rosnąć, a za tydzień...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...