Informacje
 • Topniejący śnieg i silne porywy wiatru. Żółte alerty w części kraju

  30-12-2017 17:55 Sprawdź, gdzie obowiązują ostrzeżenia
  Topniejący śnieg i silne porywy wiatru. Żółte alerty w części kraju

  Obowiązują ostrzeżenia przed silnym wiatrem

  Foto: Visualhunt (CC BY-SA 1.0)/ Pavel Badrtdinov

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne przed silnym wiatrem i roztopami. Niebezpiecznie jest na zachodzie kraju i w górach.

  Podczas najbliższej doby nad Polską będą się przemieszczać fronty atmosferyczne związane z niżami nad Północnym Atlantykiem i Wyspami Brytyjskimi. Wraz z nimi nadciągnie silny wiatr, wiejący w porywach nawet do 80 kilometrów na godzinę. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla województw wielkopolskiego i opolskiego oraz dla regionów górskich.

  W strefie brzegowej zachodniej na Bałtyku szaleje sztorm. Wydano ostrzeżenie drugiego stopnia.

  Z południowego zachodu napłynie ciepłe i wilgotne powietrze polarno-morskie. Przyczyni się ono do utrzymania wysokiej temperatury powietrza. Niedawno powstała pokrywa śnieżna w górach zacznie topnieć. Również ze względu na to zjawisko obowiązują ostrzeżenia - pierwszego stopnia przez roztopami.

  Ostrzeżenia przed silnym wiatrem

  W strefie brzegowej zachodniej IMGW wydało alert drugiego stopnia. Wiatr zachodni do północno-zachodniego powieje z siłą 6 do 7, a w porywach do 8 stopni w skali Beauforta. Alert utrzyma się od godziny 22 w sobotę do 6 rano w niedzielę.

  WOJEWÓDZTWO WIELKOPOLSKIE

  Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 do 40 km/h, z porywami do 80 km/h, z południowego zachodu i zachodu.

  Ostrzeżenie obowiązuje od soboty od godziny 22 do niedzieli do 5 rano.

  WOJEWÓDZTWO LUBUSKIE

  Prognozowany jest silny wiatr z południowego zachodu i zachodu o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, z porywami dochodzącymi do 80 km/h,

  Ostrzeżenie obowiązuje od soboty od godziny 22 do niedzieli do 4 rano.

  WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE - Sudety i Przedgórze Sudeckie

  Prognozowane jest wystąpienie silnego wiatru wiejącego ze średnią prędkością od 30 do 40 km/h,. Porywy mogą osiągnąć prędkość do 75 km/h. Powieje z południowego zachodu.

  Ostrzeżenie obowiązuje od soboty od godziny 17 do niedzieli do 3 rano.

  WOJEWÓDZTWO OPOLSKIE - Subregion południowy

  Spodziewa się wystąpienia silnego wiatru o średniej prędkości od 30 o 40 km/h, Powieje z południowego zachody z porywami do 75 km/h.

  Ostrzeżenie obowiązuje od soboty od godziny 17 do niedzieli do 4 rano.

  WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE - Beskid Śląski i Żywiecki

  Spodziewa się wystąpienia silnego wiatru o średniej prędkości wynoszącej od 30 km/h do 40 km/h. Porywy dojdą do 75 km/h. Powieje z południowego zachodu.

  Ostrzeżenie obowiązuje od soboty od godziny 21 do niedzieli do 6 rano.

  WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE - Subregion południowy

  Prognozuje się wystąpienie silnego, południowo-zachodniego wiatru o średniej prędkości wynoszącej od 30 km/h do 40 km/h. W porywach osiągnie prędkość do 75 km/h.

  Ostrzeżenie obowiązuje od soboty od godziny 21 do niedzieli do 6 rano.

  WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE - Bieszczady i Beskid Niski

  Prognozowane jest wystąpienie silnego wiatru wiejącego ze średnią prędkością od 30 do 40, a w porywach do 75 km/h. Powieje z południowego zachodu.

  Ostrzeżenie obowiązuje od soboty od godziny 21 do niedzieli do 9 rano.

   

  Ostrzeżenia przed roztopami

  WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE - Sudety i Przedgórze Sudeckie

  Prognozuje się stopniowy wzrost temperatury powietrza od zera do 9 stopni Celsjusza. Okresami wystąpią opady deszczu, do 5 litrów wody na metr kwadratowy, powodujące szybkie topnienie pokrywy śnieżnej i roztopy. Wiatr powieje ze średnią prędkością od 25 km/h do 40 km/h, z porywami do 60 km/h. Jedynie w nocy z sobotę na niedzielę jego porywy dojdą do 75 km/h. Wiatr powieje z południowego zachodu.

  Ostrzeżenie obowiązuje od soboty od godziny 22 do końca dnia w niedzielę.

  WOJEWÓDZTWO OPOLSKIE - subregion południowy

  Prognozowany jest stopniowy wzrost temperatury powietrza od zera do 9 st. C. Okresami wystąpią opady deszczu rzędu do 5 l/mkw. Spowodują szybkie topnienie pokrywy śnieżnej i roztopy. Wiatr powieje z południowego zachodu ze średnią prędkością od 25 do 40 km/h, z porywami do 60 km/h. W nocy z niedzieli na poniedziałek porywy dojdą do 75 km/h.

  Ostrzeżenie obowiązuje od soboty od godziny 22 do końca dnia w niedzielę.

  WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE - Beskid Śląski i Żywiecki

  Spodziewa się stopniowego wzrostu temperatury powietrza od -1 do 6 st. C oraz wystąpienia opadów deszczu od 5 do 10 l/mkw., powodujących szybkie topnienie pokrywy śnieżnej i roztopy. Wiatr o średniej prędkości od 30 do 40 km/h powieje z południowego zachodu. W nocy z soboty na niedzielę prędkość porywów dojdzie do 75 km/h, a w niedzielę w dzień do 70 km/h.

  Ostrzeżenie obowiązuje od soboty od godziny 22 do końca dnia w niedzielę.

  Co oznaczaja ostrzeżenia?

  Ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia mówi o tym, że "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej."

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...