Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 18°C 20°C 10°C Przeważnie słonecznie
zwiń
Informacje
 • Woda wylana ze szklanki natychmiast zamarza, a Niagara to "lodospad"

  29-12-2017 11:11 W Kanadzie i w USA mróz ściska mocno
  Tomasz Wasilewski o przyczynie zimowej pogody w Stanach Zjednoczonych TVN24

  W regionie Wielkich Jezior w Kanadzie i w USA temperatura jest drastycznie niska. Siarczysty mróz dopadł też majestatyczny wodospad Niagara.

  W pobliżu jeziora Ontario w Kanadzie temperatura była tak niska, że woda zamarzała w powietrzu. To zasługa nagłego napływu arktycznego powietrza, które doprowadziło do ochłodzenia tak gwałtownego, że w środę na granicy Stanów Zjednoczonych i Kanady słupki termometrów wskazywały nawet do 42 stopni Celsjusza na minusie.

  Tutaj przeczytasz więcej o mrozie w Stanach Zjednoczonych.

  Zamiana wody w mróz

  Pracownica stacji meteorologicznej w Manitou postanowiła to zilustrować w zapadający w pamięć sposób. Gdy w pobliżu miejscowości Fort Frances nad jeziorem Ontario temperatura spadła do -27 stopni Celsjusza, energicznym ruchem rozlała nad sobą pełną szklankę wody. Zamiast lodowatej strugi spadł na nią deszcz lodowych kryształków.

  Gdziekolwiek spojrzysz, śnieg

  Za gwałtownym spadkiem temperatur w Kanadzie i na północy oraz wschodzie Stanów Zjednoczonych stoi napływająca masa arktycznego powietrza. Doprowadziło ono między innymi do bardzo intensywnych opadów śniegu w regionie Wielkich Jezior.

  O tym, dlaczego tak się dzieje, w czwartek na antenie TVN 24 opowiadał Tomasz Wasilewski. Prezenter powołał się na przykład jeziora Erie, u brzegów którego doszło do potężnych opadów śniegu. Tłumaczył, że woda jezior w regionie Wielkich Jezior miała około 10 stopni Celsjusza, a z północy napłynęło wówczas lodowate powietrze. Gdy jest ono zasilane parującymi wodami jeziora, przez co stopniowo pojawiają się, a następnie wypiętrzają masywne, wielopiętrowe kłębiaste chmury, cumulonimbusy.

  Meteorolodzy z amerykańskiego serwisu pogodowego Accuweather prognozują, że jeszcze przed nowym rokiem w regionie Wielkich Jezior dojdzie do kolejnych burz, śnieżyc i zamieci.
  "Lodospad"

  W piątek nad ranem czasu lokalnego temperatura nad wodospadem Niagara spadła do -15 stopni Celsjusza. Jak informują lokalne agencje meteorologiczne oraz pracownicy Parku Narodowego, mróz jest tak siarczysty, że wszystko pokryła warstwa zmrożonego śniegu i z wodospadu spadają ogromne kry i lodowe sople.

  Bill Willard, wiceprezydent Canadian Automobile Association, kanadyjskiego stowarzyszenia, które świadczy pomoc kierowcom, przyznał, że w ciągu trzech ostatnich dni CAA odebrało prawie 1500 zgłoszeń związanych z zamarzniętymi samochodami.

  - To chyba przez to, że to pierwsze takie uderzenie mrozu, jakie mamy w tym roku - zapewnił. - Nie byliśmy na to gotowi i oto, dlaczego tak to wygląda - mówił.

  Według danych stowarzyszenia Environment Canada zazwyczaj średnia temperatura w grudniu to około 2,3 stopnia Celsjusza na minusie. Od 1 do 28 grudnia wynosiła ona 4,4 stopnia poniżej zera - dwa stopnie Celsjusza mniej niż zwykle.

  - To dość brutalna zmiana - przyznał klimatolog David Phillips. - Taka pogoda może potrwać do połowy stycznia, nim się trochę unormuje - dodał.

 • @tom święta prawda
  Widać jak straciliśmy cała porę roku na rzecz jesieni - zimę, nie mamy jej wcale!
  Wszystko przez zmiany i ocieplenie klimatu. Nie trzeba pokazywać i tak topniejących lodowców, wystarczy spojrzeć co się u nas dzieje z pogodą.
  ~Nick /2017-12-31 19:35
 • Teraz no pryszcz
  # lata temu nam dało popalić.
  ~Piotrek /2017-12-29 19:38
 • Do ~tom
  Rozumujesz w ten sam spos ob jak Trump !
  antyurium /2017-12-29 17:05
 • globalne ocieplenie
  No klimat całkiem nam sie ocieplił ;)
  ~tom /2017-12-29 11:32

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....