Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 2°C 9°C 5°C Zachmurzenie umiarkowane z przelotnymi opadami
zwiń
Informacje
 • Woda wylana ze szklanki natychmiast zamarza, a Niagara to "lodospad"

  29-12-2017 11:11 W Kanadzie i w USA mróz ściska mocno
  Tomasz Wasilewski o przyczynie zimowej pogody w Stanach Zjednoczonych TVN24

  W regionie Wielkich Jezior w Kanadzie i w USA temperatura jest drastycznie niska. Siarczysty mróz dopadł też majestatyczny wodospad Niagara.

  W pobliżu jeziora Ontario w Kanadzie temperatura była tak niska, że woda zamarzała w powietrzu. To zasługa nagłego napływu arktycznego powietrza, które doprowadziło do ochłodzenia tak gwałtownego, że w środę na granicy Stanów Zjednoczonych i Kanady słupki termometrów wskazywały nawet do 42 stopni Celsjusza na minusie.

  Tutaj przeczytasz więcej o mrozie w Stanach Zjednoczonych.

  Zamiana wody w mróz

  Pracownica stacji meteorologicznej w Manitou postanowiła to zilustrować w zapadający w pamięć sposób. Gdy w pobliżu miejscowości Fort Frances nad jeziorem Ontario temperatura spadła do -27 stopni Celsjusza, energicznym ruchem rozlała nad sobą pełną szklankę wody. Zamiast lodowatej strugi spadł na nią deszcz lodowych kryształków.

  Gdziekolwiek spojrzysz, śnieg

  Za gwałtownym spadkiem temperatur w Kanadzie i na północy oraz wschodzie Stanów Zjednoczonych stoi napływająca masa arktycznego powietrza. Doprowadziło ono między innymi do bardzo intensywnych opadów śniegu w regionie Wielkich Jezior.

  O tym, dlaczego tak się dzieje, w czwartek na antenie TVN 24 opowiadał Tomasz Wasilewski. Prezenter powołał się na przykład jeziora Erie, u brzegów którego doszło do potężnych opadów śniegu. Tłumaczył, że woda jezior w regionie Wielkich Jezior miała około 10 stopni Celsjusza, a z północy napłynęło wówczas lodowate powietrze. Gdy jest ono zasilane parującymi wodami jeziora, przez co stopniowo pojawiają się, a następnie wypiętrzają masywne, wielopiętrowe kłębiaste chmury, cumulonimbusy.

  Meteorolodzy z amerykańskiego serwisu pogodowego Accuweather prognozują, że jeszcze przed nowym rokiem w regionie Wielkich Jezior dojdzie do kolejnych burz, śnieżyc i zamieci.
  "Lodospad"

  W piątek nad ranem czasu lokalnego temperatura nad wodospadem Niagara spadła do -15 stopni Celsjusza. Jak informują lokalne agencje meteorologiczne oraz pracownicy Parku Narodowego, mróz jest tak siarczysty, że wszystko pokryła warstwa zmrożonego śniegu i z wodospadu spadają ogromne kry i lodowe sople.

  Bill Willard, wiceprezydent Canadian Automobile Association, kanadyjskiego stowarzyszenia, które świadczy pomoc kierowcom, przyznał, że w ciągu trzech ostatnich dni CAA odebrało prawie 1500 zgłoszeń związanych z zamarzniętymi samochodami.

  - To chyba przez to, że to pierwsze takie uderzenie mrozu, jakie mamy w tym roku - zapewnił. - Nie byliśmy na to gotowi i oto, dlaczego tak to wygląda - mówił.

  Według danych stowarzyszenia Environment Canada zazwyczaj średnia temperatura w grudniu to około 2,3 stopnia Celsjusza na minusie. Od 1 do 28 grudnia wynosiła ona 4,4 stopnia poniżej zera - dwa stopnie Celsjusza mniej niż zwykle.

  - To dość brutalna zmiana - przyznał klimatolog David Phillips. - Taka pogoda może potrwać do połowy stycznia, nim się trochę unormuje - dodał.

 • @tom święta prawda
  Widać jak straciliśmy cała porę roku na rzecz jesieni - zimę, nie mamy jej wcale!
  Wszystko przez zmiany i ocieplenie klimatu. Nie trzeba pokazywać i tak topniejących lodowców, wystarczy spojrzeć co się u nas dzieje z pogodą.
  ~Nick /2017-12-31 19:35
 • Teraz no pryszcz
  # lata temu nam dało popalić.
  ~Piotrek /2017-12-29 19:38
 • Do ~tom
  Rozumujesz w ten sam spos ob jak Trump !
  antyurium /2017-12-29 17:05
 • globalne ocieplenie
  No klimat całkiem nam sie ocieplił ;)
  ~tom /2017-12-29 11:32

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...