Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 14°C 20°C 9°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń
Informacje
 • Choinka żywa czy sztuczna? Ekolog podpowiada

  16-12-2017 16:10 O wadach i zaletach obu drzewek

  Żywa choinka jest bardziej ekologiczna od sztucznej. Jednak wybór żywej choinki czasami nie jest łatwy

  Foto: pexels.com/Dana Tentis (CC0 License); Film: TVN24

  Zarówno choinki naturalne, jak i sztuczne mają negatywny wpływ na środowisko - uważa ekolog profesor Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego.

  - Chcąc dbać o środowisko, pozwólmy po prostu rosnąć tym drzewkom - mamy wtedy mniej dwutlenku węgla w atmosferze, czystsze powietrze i piękniejszy krajobraz. Oczywiście wiem, że jesteśmy przyzwyczajeni do tego symbolu, jednak warto pamiętać, że i choinka naturalna i sztuczna ma swój ślad ekologiczny i węglowy - powiedział profesor nadzwyczajny z Katedry Ekologii Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego Piotr Skubała.

  Co to znaczy?

  Ślad ekologiczny to wskaźnik umożliwiający oszacowanie zużycia zasobów naturalnych w stosunku do możliwości ich odtworzenia przez Ziemię. Z kolei ślad węglowy to całkowita suma emisji gazów cieplarnianych wywołanych bezpośrednio lub pośrednio np. przez daną osobę, wydarzenie lub produkt.

  - Produkcja naturalnej choinki to 3,1 kg gazów cieplarnianych na rok, natomiast sztucznej - 8,1 kg. Ta druga ma więc zdecydowanie bardziej negatywny wpływ na środowisko - wskazał prof. Skubała.

  W tym kontekście wśród zalet choinki naturalnej wymienił m.in. jej naturalny rozpad po "zużyciu", możliwość wykorzystania jej następnie na opał, oddania na recykling czy do kompostowni. Dodał, że istnieje także możliwość jej ponownego zasadzenia, jeśli kupiło się ją w specjalnej, siatkowej doniczce, dzięki której korzenie nie są przycinane.

  Ekolog przekonywał też, że warto kupować choinkę naturalną w certyfikowanych plantacjach, hodujących drzewka według określonych reguł, przyjaznych środowisku.

  Wady i zalety sztucznych choinek

  Z kolei sztuczna choinka w ocenie prof. Skubały ma tylko jedną zaletę.

  - Choinka ta staje się bardziej ekologiczna niż naturalna tylko wtedy, kiedy korzystamy z niej, przez co najmniej 12 lat. Pytanie tylko, czy ktoś tyle lat używa jednej choinki – powiedział profesor.

  Szkodliwość choinki sztucznej pojawia się już przy jej produkcji, podczas której wydzielają się kancerogenne substancje.

  - Poza tym są one produkowane przede wszystkim z nieodnawialnych zasobów naturalnych - z gazu, ropy. Co więcej, choinki sztuczne rozkładają się nawet kilkaset lat, zatruwając wodę, glebę, powietrze. A jeżeli chcielibyśmy je spalić, nawet w specjalnych miejscach, to w wyniku tego procesu powstają toksyny i bardzo niebezpieczne rakotwórcze związki - tłumaczył ekolog. - Dlatego zalecam zastanowić się, czy naprawdę potrzebujemy na Boże Narodzenie choinki. Jeśli tak, to zachowajmy umiar, zastanówmy się, czy na przykład nie wystarczy gałązka iglasta, czy to musi być całe drzewko dużych rozmiarów - zaapelował prof. Skubała, który - jak przyznał - od lat choinki w domu nie ma.

  Przypomniał też, że można kupić czy zrobić alternatywne choinki, np. wykonane z materiałów z recyklingu.

  - Nie prześcigajmy się w rozmiarze naszych choinek, bo we współczesnym świecie pełnym zagrożeń środowiskowych, nie jest to na miejscu - podsumował prof. Skubała.

 • baju baju
  Zasada pierwsza, nie ufać ekologom ani innym ludziom dla których ideologia ważniejsza jest od rozumu...
  ~BBQ /2017-12-16 22:03
 • Niech sadzą drzewa i nie wycinają
  A nie na choinki. Powinno się nie tylko uzupełniać straty spowodowane przez wichury i inne ale też powiększać obszary zajmowane przez lasy.
  ~Nick /2017-12-16 20:59
 • Bajeczki?
  Niech ekolodzy po sobie zrobia porzadek w lasach a nie kupy smieci jak kazdy wisi i protestuje.
  ~aniol /2017-12-16 18:38
 • Święta
  W ubiegłym roku wymieniłem starą sztuczną choinkę na nową sztuczną choinkę. Stara była dekorowana na święta co roku przez 37 lat. Czy jej ślad węglowy jest wystarczająco satysfakcjonujący ?
  ~Sknera /2017-12-16 16:47

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....