Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 2°C 5°C 1°C Przelotne opady śniegu
zwiń
Informacje
 • Tomasz Wasilewski o pogodzie w czwartek

  30-11-2017 11:40 Pogoda nie jest łaskawa
  Trudne warunki na drogach. "Nie pamiętam, żeby było tak ślisko" ["Fakty po Południu"]  

  W czwartek w wielu regionach Polski od rana padał śnieg. W ciągu dnia opadów przybywało. Taka pogoda była spowodowana niżem, który przemieszcza się z południa na północny wschód. Sytuację tłumaczył w czwartkowy poranek prezenter pogody Tomasz Wasilewski.

  W wielu regionach w czwartkowy poranek padał śnieg i - zgodnie z informacjami przekazanymi przez Wasilewskiego - z upływem dnia opadów przybywało. Dla kilku województw Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu.

  Taka pogoda to wpływ niżu, który przemieszcza się z południa na północny wschód.

  - On jest teraz nad Węgrami, ale się przesunie nad Łotwę. A po drodze jest przecież Polska - podkreślał rano Wasilewski.

  W Warszawie najbardziej intensywne opady śniegu spodziewane wystąpiły między godziną 13 a 16.

  Wędrujący niż

  - Tak się składa, że centrum niżu jest teraz nad Węgrami, na południe od naszego kraju, więc jeszcze tych najintensywniejszych opadów u nas nie ma - zauważył rano Wasilewski.

  Dodał, że intensywne opady śniegu przewidywane były na wschodzie, południu i w centrum kraju. - Lokalnie to oznacza 10, a nawet 15 centymetrów śniegu. W górach może spaść nawet 30 centymetrów śniegu - podkreślił.

  Pod koniec dnia opady nasilą się w województwie podlaskim.

  Obejrzyj cały materiał:

  Pogoda zmieni się na gorsze

  Wasilewski ostrzegał, że po południu opady śniegu mogą okazać się naprawdę silne. Na przykład w Warszawie przed południem temperatura spadła poniżej zera, przez co śnieg zostawał na ziemi.

  Zgodnie z prognozami śniegu przybywało. - Ten niż, który się nad nami przesuwa, przynosi ogromne opady śniegu, mokrego śniegu. Dlatego drzewa są nim tak pięknie oblepione, bo ten ciężki śnieg na nich zostaje - zauważył Wasilewski.

   

  - Ten mezocyklonalny wir pogodowy, jak określają go synoptycy, będzie przesuwać się nad nami. To wielki układ niskiego ciśnienia, który ma ogromny zasięg. On nabrał dużo wilgoci, tego paliwa, i transportuje na naszą szerokość geograficzną tę wilgoć - opowiadał prezenter.

  Połączenie tych dwóch składników - zimnego powietrza z północy i wilgotnego z południa - sprawia, że śniegu jest więcej, jest on gęsty, zbity i wilgotny.

 • Panie Wasilewski..znów widać braki
  Elementarna wiedza wystarczy aby wiedzieć że we wschodniej części toru przechodzenie ośrodka będzie padać deszcz ze śniegiem, deszcz , mżawka oraz mokry śnieg, a temperatura w dzień będzie nieco powyżej zera. Intensywny śnieg który zostanie będzie padać przede wszystkim po zachodniej stronie toru przechodzenia niżu. Pozdrawiam
  ~tomi /2017-11-30 13:28
 • LATO
  To co znów będzie zima
  ~eras /2017-11-30 12:43
 • Straszne
  Straszne, śnieg w zimie. Jak my to przetrwamy?
  ~Marek /2017-11-30 12:18
 • Snieg
  Zbliza sie zima to ma byc zimno i snieznie. Oby w swieta posypalo ladnie bialym puchem.
  ~Yeti /2017-11-30 12:04

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...