Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 2°C 5°C 1°C Deszcz przechodzący w śnieg
zwiń
Informacje
 • Oderwał się ogromny fragment lodowca. "Tego się nie spodziewaliśmy"

  Ogromny fragment oderwał się od lodowca w Patagonii. Ostatnie takie wydarzenie miało miejsce we wczesnych latach dziewięćdziesiątych.

  Jak podali we wtorek eksperci, od Szarego Lodowca w Patagonii w Chile oderwał się duży kawałek lodu. Władze ogłosiły to we wtorek, dodając, że przyczyna pęknięcia lodowca była niejasna.

  Na zdjęciach widać dużą część nazwaną "zachodnim jęzorem" unoszącą się obok lodowca. Blok lodu ma 350 metrów długości i 380 metrów szerokości.

  Winne zmiany klimatu

  Pracownik Parku Narodowego Torres del Paine, w którym znajduje się Szary Lodowiec powiedział, że oderwanie "najprawdopodobniej ma związek ze zmianą klimatu". Zaznaczył też, że nie są to częste wydarzenia, a ostatnie takie oderwanie miało miejsce we wczesnych latach '90.

  Dr Ricardo Jana, ekspert do spraw lodowców z Antarktycznego Instytutu w Chile, powiedział, że bryła lodu może być problemem dla statków, jeżeli podzieli się na mniejsze części. - Doszło do zdarzenia, którego się nie spodziewaliśmy - zaznaczył.

  Eksperci stwierdzili, że lodowiec słabnie i traci stabilność strukturalną ze względu na zmiany klimatu. W wyniku tego cząstki stają się podatne na wpływ ruchu wody, w której pływa i się odrywają. Władze ds. środowiska szacują, że oderwana część może stanowić około 20 procent całkowitej masy lodowca.

  Szary Lodowiec jest popularną atrakcją turystyczną w słynnym chilijskim Parku Narodowym Torres del Paine.Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...