Informacje
 • 128 lat na płótnie. Nieznany detal dzieła Van Gogha

  12-11-2017 07:18 Nie było łatwo go dostrzec

  Na obrazie Van Gogha utkwił konik polny

  The Nelson-Atkins Museum of Art

  Niewielki konik polny został uwięziony na obrazie Vincenta Van Gogha z serii "Drzewa oliwne". Teraz, po 128 latach, zauważyli go badacze.

  Taką informację przekazało w poniedziałek Muzeum Nelsona-Atkinsa w Kansas. Odkryto go w ramach badań nad katalogiem przedstawiającym francuską kolekcję malarstwa w Muzeum. Owad tkwił na obrazie przez 128 lat.

  - Van Gogh pracował częściowo na dworze i wiemy, że on oraz inni malujący plenery mierzyli się z wiatrem, pyłem, trawą i drzewami, muchami oraz konikami polnymi - powiedział Julian Zugazagoitia, dyrektor Muzeum.

  Odkrycia są częścią pracy kuratorów sztuki, konserwatorów i innych naukowców.

  Nie do zauważenia dla "przeciętniaka"

  Podczas oglądania obrazu w powiększeniu, konserwator Mary Schafer zauważyła niewielkiego konika polnego uwięzionego na obrazie. Insekt został odkryty nisko na pierwszym planie dzieła. Nie było jednak możliwe, żeby zobaczyć go przy zwykłej obserwacji, jakiej dokonują między innymi odwiedzający muzeum.

  Jak powiedziała Schafer, odkrycie konika samo w sobie nie jest niczym niezwykłym, jednak insekt miałby pomóc w dokładniejszym datowaniu obrazu. Niestety, wezwany na pomoc entomolog stwierdził, że zwierzę zanim trafiło na obraz było już martwe.

  W 1885 Van Gogh opisywał swoje doświadczenia z malowania w plenerze w liście do swojego brata Theo: "Po prostu idź i usiądź na zewnątrz, maluj na miejscu! Potem zdarza się coś w takim rodzaju - musiałem zbierać setki much i więcej z czterech płócien, nie wspominając już o kurzu i piasku…"

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...