Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 13°C 24°C 2°C Zachmurzenie małe
zwiń
Informacje
 • Damrey przeszedł, problemy pozostały. Milion dzieci potrzebuje pomocy

  09-11-2017 15:11 Wietnam po ataku tajfunu

  Co najmniej milion dzieci ucierpiało z powodu tajfunu Damrey, który w sobotę uderzył w południowy i środkowy Wietnam - poinformował w czwartek Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF).

  Tajfun, któremu towarzyszył wiatr osiągający prędkość 120 km na godzinę, zabił ponad 100 osób. Nieznany jest los 25 ludzi.

  "Dzieci i nastolatki są wyjątkowo podatne i należy brać pod uwagę ich specjalne potrzeby. Musimy sprawić, aby te potrzeby pozostawały priorytetem wysiłków humanitarnych" - napisała w oświadczeniu przedstawicielka UNICEF-u w Wietnamie Yoshimi Nishino.

  Dodała, że UNICEF będzie współpracował z władzami Wietnamu, by dostarczyć pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom mieszkającym na odległych obszarach prowincji Khanh Hoa i Phu Yen.

  Niesienie pomocy utrudniają powodzie i zniszczone drogi.

  Miasta pod wodą

  Wśród terenów, które ucierpiały w wyniku żywiołu, jest miasto Danang, gdzie w tym tygodniu odbywa się szczyt przywódców państw Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC). W spotkaniu mają wziąć udział m.in. prezydenci USA Donald Trump, Rosji Władimir Putin i Chin Xi Jinping.

  Pod wodą nadal jest znajdujące się pół godziny drogi od Danang zabytkowe miasto Hoi An, które miały odwiedzić żony przywódców państw biorących udział w szczycie. Ludzie wciąż używają łodzi, by poruszać się po niektórych częściach miasta, ale poziom wody obniżył się w porównaniu do sytuacji sprzed kilku dni - relacjonuje agencja epa. Większość sklepów w Hoi An w czwartek było zamkniętych.

  Potężne zniszczenia

  Jak wynika z najnowszych danych, tajfun uszkodził lub zniszczył ponad 114 tys. domów i ponad 20 tys. hektarów upraw. Ponad 1,2 tys. statków zatonęło lub zostało zniszczonych.

  Jest to druga katastrofa naturalna, która nawiedziła Wietnam w ciągu miesiąca. W październiku w wyniku powodzi i osunięć ziemi spowodowanych przez burzę tropikalną na północy kraju zginęło co najmniej 80 osób.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...