Informacje
 • Delhi to "komora gazowa". Pięć milionów dzieci nie pójdzie do szkoły

  08-11-2017 16:16 Normy przekroczone w gigantycznym stopniu

  - Z powodu smogu wszystkie szkoły w Delhi pozostaną zamknięte do niedzieli - ogłosił w środę wicegubernator narodowego terytorium stołecznego Manish Sisodia. Drugi dzień w indyjskiej aglomeracji zanieczyszczenie powietrza poważnie zagraża zdrowiu mieszkańców.

  - Jakość powietrza w Delhi pogarsza się. W takiej sytuacji nie możemy narażać zdrowia dzieci. Wszystkie prywatne oraz publiczne szkoły zostaną zamknięte do niedzieli - poinformował na Twitterze Sisodia. W 20-milionowym mieście jest około sześciu tysięcy szkół, w których uczy się około pięciu milionów dzieci.

  Jak podał "The Guardian", niektóre instrumenty pomiarowe w Delhi odnotowały średni wskaźnik jakości powietrza (AQI) na maksymalnym poziomie możliwym do zmierzenia. Testy wykonane we wtorek przez organizację Greenpeace wykazały z kolei, że szczególnie szkodliwy pył o średnicy większej niż 2,5 mikrometra (PM2,5) osiągnął w indyjskiej aglomeracji poziom 710 mikrogramów na metr sześcienny, jedenastokrotnie przekraczając normy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

  Toksyczny i gęsty smog paraliżuje Delhi drugi dzień z rzędu, ograniczając widoczność i powodując opóźnienia w transporcie publicznym.

  POSŁUCHAJ, CO EKSPERCI MAJĄ DO POWIEDZENIA O SZKODLIWOŚCI SMOGU:

  "Komora gazowa"

  Mieszkańcy miasta masowo wykupują maski antysmogowe. Służby medyczne apelują o niewychodzenie z domu i porównują zdrowotne skutki poruszania się po mieście do dziennego wypalenia kilkudziesięciu papierosów. We wtorek gubernator Delhi Arvind Kejriwal nazwał miasto "komorą gazową".

  W środę na zamglonym z powodu zanieczyszczeń lotnisku w Delhi wylądowała brytyjska parą książęca - książę Walii Karol oraz księżna Kornwalii Kamila.

  Jak zauważył "The Daily Telegraph", Delhi to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie, a wskaźniki jakości powietrza przekraczają w nim normy WHO nawet 30-krotnie. Od 2014 roku, gdy WHO poinformowała o skali problemu, władze miasta czasowo zamykały elektrownie oraz prowadziły eksperymenty ograniczające ruch drogowy w mieście.

  W związku z tegorocznym smogiem rządzący miastem gotowi są przywrócić system ograniczający ruch drogowy, pozwalającym na poruszanie się po Delhi danego dnia jedynie samochodom o rejestracjach parzystych bądź nieparzystych. We wtorek specjalny Urząd ds. Zanieczyszczenia Środowiska powołany przez Sąd Najwyższy do walki ze smogiem zarządził podwyższenie opłat parkingowych w celu promocji używania transportu publicznego. "Zanieczyszczenie powietrza prawdopodobnie zwiększy się w najbliższych dniach" - podał w oświadczeniu szef urzędu Bhure Lal.

  Jesień jest najgorsza

  Jakość powietrza w Delhi zazwyczaj pogarsza się jesienią, gdy zimne powietrze utrzymuje zanieczyszczenia w pobliżu gruntu i uniemożliwia im przedostanie się w wyższe partie atmosfery. Sytuację pogarsza wysoka wilgotność powietrza, brak wiatru oraz wypalanie ściernisk po zbiorach w sąsiadującymi z Delhi stanami Harijana oraz Uttar Pradeś.

 • Poprawi sie
  bo przed smiercia zawsze sie poprawia. A potem przyjdzie koniec...
  qolfa /2017-11-08 22:30
 • Jana Kazimierza gorzej jak Dehli
  Trudno mi w to uwiezyc ze rzad Indii jest bardziej zainteresowany i zaangazowany w pomoc w walce ze smogiem niz wladze polskie i ratusz Warszawy w pomocy mieszkancom Odolan gdzie sa bardziej dramatyczne pomiary niz w Dehli.
  ~Anka /2017-11-08 19:01
 • trzeba ograniczyć przyrost naturalny
  świat jest przeludniony ludźmi którzy zatruwają środowisko i sami od tego chorują
  precz z unią i tuskiem /2017-11-08 17:26
 • dymek?
  Kraje Azjatyckie zaklady pracy tania produkcja zaklady bylejakie my sie cieszymy ze tanio kupimy,za marne grosze a drogo opylimy i do kogo macie zal chyba do garbatego ze ma proste dzieci.cos za cos.
  ~biedny /2017-11-08 16:58

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....