Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 2°C 5°C 1°C Deszcz przechodzący w śnieg
zwiń
Informacje
 • Najsłynniejszy doktorat świata. Praca Stephena Hawkinga ma już dwa miliony odsłon

  06-11-2017 11:20 Autor jest najsłynniejszym żyjącym fizykiem

  Stephen Hawking to jeden z najbardziej rozpoznawalnych naukowców świata

  Foto: NASA, Cambridge University Open Access; film: TVN BiŚ

  Stephen Hawking to legenda świata nauki: popularyzator i pisarz, wnikliwy badacz czarnych dziur i historii Wszechświata, którego zmagania z wyniszczającą chorobą opisywały media całego świata. W październiku tekst jego opublikowanego w 1966 roku doktoratu pojawił się w domenie publicznej.

  Gdy tylko opublikowano go na stronie Uniwersytetu Cambridge, strona przeżyła oblężenie i przez wiele godzin po prostu nie działała.

  Krótka historia doktoratu

  Praca doktorska, którą Hawking ukończył w 1965 roku, zatytułowana była "Własności rozszerzających się wszechświatów". Słynny fizyk ukończył ją trzy lata po tym, jak zdiagnozowano u niego stwardnienie zanikowe boczne. Jego stan się pogarszał, mowa stawała się coraz bardziej niezrozumiała, a czynności motoryczne zanikały. Od 1974 roku Hawking nie opuszcza wózka inwalidzkiego, który - dzięki nowoczesnemu komputerowi - umożliwia mu artykulację myśli i pracę naukową. Już odręczne pismo na pracy doktorskiej zdradza pierwsze objawy pogarszającego się stanu zdrowia - pismo jest nierówne, a litery niepewne.

  W niedzielę 29 października 2017 roku władze Uniwersytetu w Cambridge zdecydowały się uczcić Tydzień Otwartego Dostępu upubliczniając pracę doktorską wybitnego fizyka. W ciągu pierwszej doby pobrało ją ponad 60 tysięcy osób z całego świata.

  Umysł jak brzytwa Ockhama

  Autor zasłynął zarówno swoim ogromnym wkładem w rozwój współczesnej nauki, jak i działalnością popularyzatorską. W swojej pracy doktorskiej dowodził tego, że Wielki Wybuch jak najbardziej mógł rozpocząć się w jednym punkcie, dowodząc tego z użyciem narzędzi matematycznych, fizycznych, jak i pomiarów astronomicznych.

  W latach 60. teoria Wielkiego Wybuchu wciąż miała wielu przeciwników, i to w środowiskach naukowych. Tezy zaledwie 24-letniego naukowca nie tylko ujawniły jego inklinacje badawcze, ale też ugruntowały nowy model myślenia o początkach Wszechświata. Następne prace Hawkinga - "Krótka historia czasu" z 1988 roku oraz "Wszechświat w skorupce orzecha" z 2001 roku odniosły ogromny sukces komercyjny. Pierwsza książka stała się międzynarodowym bestsellerem i rozeszła się w dziesięciu milionach egzemplarzy.

  W 2014 roku ukazał się film biograficzny opisujący życie i pracę tego wielkiego naukowca, który aż po dziś dzień prowadzi działalność naukową na Uniwersytecie Oksfordzkim. W postać Hawkinga wcielił się Eddie Redmayne.
Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...