Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 2°C 5°C 1°C Deszcz przechodzący w śnieg
zwiń
Informacje
 • Największy wulkan na Islandii grozi wybuchem

  02-11-2017 11:19 Ciśnienie w wulkanie rośnie

  Trzęsienia ziemi w rejonie lodowca Vatnajokull budzą niepokój naukowców. Mogą być bowiem sygnałami zbliżającego się wybuchu największego na Islandii wulkanu Bardarbunga.

  Odgłosy wydobywające się spod lodowca Vatnajokull, które przypominają trzęsienie ziemi, mogą być sygnałami zbliżającego się wybuchu. Pod lodowcem znajduje się kilka wulkanów, są to: Bárðarbunga, Grímsvötn i Kverkfjöll.

  Wulkan Bardarbunga (Bárðarbunga) znajduje się 2009 metrów nad poziomem morza. Jest to jeden z wulkanów, który geolodzy uważnie monitorują po ostatniej fali trzęsień ziemi. Według naukowców, ciśnienie w wulkanie rośnie.

  - Przyczyną trzęsień ziemi w tym regionie jest to, że wulkan Bardarbunga pompuje się, ciśnienie magmy w komorze magmowej wzrasta - powiedział ekspert od wulkanów Páll Einarsson z Uniwersytetu na Islandii. - Wulkan wyraźnie przygotowuje się do swojej kolejnej erupcji, która może nastąpić w ciągu najbliższych kilku lat - dodał.

  Liczne wstrząsy

  Jak powiedział naukowiec, wulkan wydawał odgłosy od lutego 2015 roku, kiedy zakończyła się jego ostatnia erupcja, trwająca od sierpnia 2014 roku. Przed tym wydarzeniem od 2007 roku występowały coraz częstsze trzęsienia ziemi. Tuż przed wybuchem wystąpiło aż 1600 wstrząsów w ciągu 48 godzin.

  Wybuch Bardarbungi z lat 2014-2015 był stosunkowo słaby w porównaniu do erupcji Eyjafjallajökull z 2010 roku. Niewielka erupcja tego stratowulkanu spowodowała duże zamieszanie w wielu regionach świata.

  Ciepło pochodzące z wulkanu roztopiło lód i spowodowało powódź. Później Eyjafjallajökull wyrzucił do atmosfery ogromną chmurę popiołu. Popiół został przeniesiony przez prąd strumieniowy na odległość tysięcy kilometrów. Popiół był bardzo gęsty, spowodował problemy w komunikacji lotniczej przez kilka tygodni.

  Bardarbunga to również stratowulkan, więc podobna sytuacja jest możliwa, ale mało prawdopodobna.

  Ekspert od katastrof Simon Day University College London powiedział, że w przypadku wulkanu Bardarbunga "statystycznie jest to mało prawdopodobne".

  Kilka wulkanów jest niespokojnych

  Einarsson powiedział, że także trzy inne wulkany na Islandii są niespokojne i mogą wybuchnąć w ciągu najbliższych kilku lat. Są to: Katla, Hekla i Grímsvötn. Hekla to najbardziej niebezpieczny wulkan na Islandii.

  Jednak Biuro Meteorologiczne na Islandii nie jest jeszcze zaniepokojone. Według specjalnej mapy lotniczej, wulkany są zaznaczone na zielono, co oznacza, że znajdują się w normalnym, nieerupcyjnym stanie.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...