Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 16°C 19°C 5°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń
Informacje
 • Tajemnicze wzory widziane z kosmosu

  17-10-2017 12:56 Co tak ukształtowało wybrzeże w Brazylii?

  Barchany u wybrzeży południowej Brazylii

  Foto: NASA/JSC Gateway to Astronaut Photography of Earth, Film: NASA/JSC Gateway to Astronaut Photography of Earth, Google Maps

  Astronauta przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zrobił niezwykłe zdjęcie. Przedstawia ono wybrzeże Lagoa dos Barros w południowej Brazylii. Zachwyt wzbudzają uchwycone na fotografii tajemnicze wzory.

  Plaża Lagoa dos Barros ma długość 4,5 km. Wybrzeże formowało się przez 400 lat. W tym czasie na powierzchni ziemi powstały niezwykłe wzory, które składają się z formacji wydm.

  Wydmy pojawiły się na wybrzeżu w wyniku cyklicznych wzrostów i spadków poziomu morza. Przez naukowców procesy te są określane jako transgresja i regresja morza.

  Jak powstały formacje?

  Piaskowe kopczyki są świetnie widoczne na zdjęciu satelitarnym. Ich kształt jest charakterystyczny dla tak zwanych barchanów, czyli wydm o półksiężycowatym kształcie, które często łączą się, tworząc długie wały. Końcówki ich ramion zwrócone są w dół i wskazują kierunek wiatru.

  Wydmy zostały utworzone przez akumulację piasku. Jego cząsteczki są wleczone przez wiatr pochodzący z zachodniego Atlantyku, co sprawia, że wydmy się przemieszczają.

  Te delikatne i urokliwe formacje stanowią barierę, która utrudnia wnikanie wiatru w głąb lądu, jednocześnie osłabiając skutki burz. Są swoistym buforem dla mieszkańców wybrzeża.

  Liczne wydmy minimalizują też erozję przybrzeżną, związaną z działalnością fal.


Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...