Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 24°C 23°C 12°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • Za ich agonię może odpowiadać Słońce. Wieloryby ginęły na plażach jeden po drugim

  06-09-2017 10:37 Czarna seria w 2016 roku

  Naukowcy po przeszło roku wysunęli hipotezę na temat tego, co może stać za zagadkową śmiercią kilkudziesięciu młodych kaszalotów w 2016 roku. Ogromne ssaki wypłynęły na płytkie wody Morza Północnego, gdzie konały w męczarniach.

  Kiedy na początku 2016 roku stada na pozór w pełni zdrowych wielorybów wypłynęły na niemieckie, francuskie i duńskie plaże, w środowiskach naukowych zawrzało.

  Hipotezy badawcze na przemian pojawiały się i umierały w miarę, jak do badaczy docierały kolejne informacje. Dopiero teraz wiadomo, że klucz do rozwiązania tej zagadki może znajdować się ponad nami.

  Udręka kolosa

  W ciągu kilku tygodni ponad 29 wielorybów utknęło na plażach Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii, Danii i Francji, przy czym większości nie udało się odratować. Przez kilka miesięcy badacze i zainteresowani spekulowali, co mogło doprowadzić do katastrofy. Niektórzy sugerowali, że za tragedię odpowiadają sonary wojskowe, inni przyczyny szukali w globalnym ociepleniu.

  - Te zwierzęta zmarły, bo ugrzęzły na mieliźnie: oto bezpośrednia przyczyna ich śmierci - stwierdził brytyjski ratownik wielorybów Rob Deaville. - Co jednak stoi za tym, że pojawiły się w Morzu Północnym, to prawdziwa zagadka - przyznał.

  Większość ssaków godzinami dogorywała na plażach pomimo starań ekip ratunkowych.

  Podniebna pułapka

  W tym samym czasie na niebie pojawiła się wyjątkowo intensywna zorza polarna. Naukowcy po przeszło roku połączyli ze sobą te wydarzenia i wysunęli tezę, że to burza słoneczna odpowiada zarówno za piękne zjawisko na niebie, jak i tragiczną hekatombę tych ssaków.

  Doktorzy Klaus Vanselow, Sven Jacobsen, Chris Hall i Stefan Garthe z Uniwersytetu Chrystiana Albrechta w Kilonii - opublikowali artykuł w prestiżowym piśmie naukowym "International Journal of Astrobiology", w którym wykazują, że burze słoneczne są w stanie na wiele godzin wpływać na pole magnetyczne ziemi, przez co naturalny zmysł nawigacyjny wielorybów przestaje funkcjonować poprawnie.

  Krótkotrwałe anomalie geomagnetyczne wywołane przez burzę słoneczną mają magnitudę zbliżoną do wyczuwalnych przez te ssaki - choć znacznie trwalszych - zmian w polu geomagnetycznym.

  Wieloryby na wrogich wodach

  Tym razem zjawisko było tak silne z uwagi na potężną burzę słoneczną, która przedostała się do naszej atmosfery. Zdaniem naukowców gdy do tego doszło, pole magnetyczne Ziemi zostało zakłócone, co rozregulowało zdolność nawigacji u wielorybów, które są szczególnie uwrażliwione na takie nagłe zmiany w przyrodzie. Zdezorientowane ssaki zboczyły z trasy i wpłynęły na wody Morza Północnego, co doprowadziło do katastrofy.

  - Kaszaloty to ogromne zwierzęta, które - nieskrępowane - przemierzają wody oceanu. Gdy coś je rozproszy, są w stanie obrać złą trasę i poruszać się wzdłuż niej przez kilka dni, nim skorygują kurs - poinformował jeden z autorów publikacji. - Gdy jednak wieloryby zabłądzą w wodach między Szkocją i Norwegią, po dwóch dniach już jest za późno i nie są w stanie się wydostać - uściślił.


  Pieśń kaszalota

  Wieloryby posługują się swoją charakterystyczną pieśnią niczym sonarem, dzięki któremu komunikują się i przemierzają tysiące kilometrów wzdłuż wybrzeży. To dzięki swoim wyjątkowym umiejętnościom są w stanie zlokalizować osobniki ze swojego stada oraz ostrzec je przed ewentualnym niebezpieczeństwem.

  Wielu badaczy jest zdania, że wieloryby korzystają z wrodzonego biomagnetyzmu, dzięki któremu są w stanie określić swoje położenie względem innych osobników ze stada oraz pola magnetycznego Ziemi. Niestety, na skuteczność tej niezwykłej zdolności ma wpływ zarówno zanieczyszczenie oceanu, jak i anomalie geomagnetyczne.

 • @andrzej_buras
  Wielorybów w Polsce nie ma, co ma puszcza do morza.
  POlityka wszędzie.
  ~Nick /2017-09-07 13:01
 • Wieloryby ginęły na plażach
  Za agonię waleni może odpowiadać Słońce Polskiej Puszczy SZYSZKA . Wieloryby ginęły na plażach jeden po drugim
  andrzej_buras /2017-09-06 14:47

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez najbliższe dwa tygodnie do Polski będzie płynąć bardzo ciepłe powietrze, a...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....