Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 5°C 6°C 8°C Zachmurzenie umiarkowane z przelotnymi opadami
zwiń
Informacje
 • Zwierzęta, którym niestraszny upał

  11-08-2017 10:00 Jak one to robią?

  Pustynie wcale nie są tak wyludnione, jak mogłoby się wydawać

  Foto: Visualhunt (CC BY-SA 2.0) / Keith Roper; Film: TVN Meteo

  W ostatnim czasie wysoka temperatura dochodząca nawet do 38 stopni Celsjusza rozgościła się w Polsce. Ludzie są w stanie poradzić sobie z uporczywym upałem, dzięki wynalazkom technologicznym. Jak więc radzą sobie zwierzęta, które zdane są tylko na siebie?

  Kiedy na zewnątrz ulice skwierczą pod jarzmem upałów, możemy spokojnie wycofać się w klimatyzowane zacisze naszych mieszkań. Niestety, zwierzęcy mieszkańcy pustyni nie mają tego luksusu. Niektóre są w stanie wytrzymać najsurowsze warunki i najwyższe temperatury. Jak to jest możliwe?

  Mi to rybka

  Ryby z rodziny karpieńcowatych potrafią wytrzymać w trudnych warunkach. To nie żarty: jeden z okazów karpieńcowatych jest w stanie wytrzymać nawet w gorących źródłach Parku Narodowego Doliny Śmierci, gdzie temperatura wody sięga ok 37,7 stopni Celsjusza.

  To nie jest jednak rekord: inna ryba z rodziny karpieńcowatych z podgatunku Julimes jest w stanie wytrzymać w źródłach El Pandeno temperaturę sięgającą nawet 46 st. C.

  Ośli wdzięk

  Temperatury w Dallol, skwarnym regionie północnej Etiopii, potrafią wynieść latem nawet do 49 st. C., ale przeciętnie wynoszą ok. 33 st. A jednak, ponad 400 osłów afrykańskich, znanych jako dibokali, jest w stanie wytrzymać w takiej temperaturze.

  Ich sekretem jest niezwykły metabolizm oraz para ogromnych uszu, a także zdolność błyskawicznego wypijania dużych ilości wody. Co więcej, potrzebują do życia znacznie mniej wody niż większość innych zwierząt z trzody.

  Najsprytniejszy lis świata

  Jednym z najgorętszych pustyń na świecie jest położona w Iranie pustynia Lut. W 2005 roku NASA odnotowało, że padł tam rekord temperatury - 70 stopni Celsjusza.

  A jednak jedno zwierzę wytrzymało ten niemiłosierny upał: lis pustynny. Dzięki umiejętności magazynowania wody oraz nawyku nocnych polowań są w stanie wytrzymać tak ekstremalne temperatury. I chociaż nocny tryb polowań to nie rzadkość, lisy pustynne są w stanie uzupełniać płyny z ciał upolowanych zwierząt.

  Ponadto, ich sekretem są niewielkie ciała, powolny metabolizm, wysokie pH moczu oraz duża powierzchnia uszu, przez którą tracą nadmiar ciepła.

  Papużka żółtobrzucha

  Ojczyzną tych nieśmiałych ptaków jest Australia. Przez wiele lat wydawało się, że całkowicie wyginęły, jednak już w 2013 roku okazało się, że zachowało się kilka okazów.

  Strategia przetrwania tych ptaków jest niezwykła: zakopują się w ziemi i chronią wśród rachitycznych drzewek, a polują jedynie w nocy. Ich organizm jest doskonale przystosowany do tego trybu, papuga posiada też wyjątkowo dobry wzrok.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...