Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 10°C 17°C 8°C Zachmurzenie umiarkowane z przelotnymi opadami
zwiń
Informacje
 • Jak przedłużyć życie o 9 lat?

  08-07-2017 10:56 W zdrowym ciele zdrowy duch

  Bieganie i inne aktywności fizyczne poprawiają samopoczucie

  TVN24

  Sport jest bardzo korzystny zarówno dla zdrowia, jak i samopoczucia. Reporter TVN24 Daniel Stenzel na temat korzyści wynikających z biegania rozmawiał z trenerką personalną Anną Kaszubą oraz biegaczką Haliną Lewkowską.

  Chyba każdy chce żyć jak najdłużej, oczywiście w pełnym zdrowiu. Istnieje prosty sposób, aby to sobie zapewnić. Wystarczy regularnie biegać. Tego typu aktywność odmłodzi o 9 lat kobiety biegające 30 minut, a mężczyzn przez 40 przez pięć dni tygodniu.

  Dla większości wyda się to wręcz niemożliwe - z braku chęci, wiary we własne możliwości czy czasu. Warto jednak przełamać bariery i stanąć do walki o dobrą kondycję, zdrowe ciało i zdrowego ducha. Idealnym przykładem korzyści z uprawiania sportu jest Halina Lewkowska. Ma 61 lat, jednak utrzymuje się w doskonałej formie fizycznej.

  Sama o sobie mówi, że biega od kilkudziesięciu lat.

  - Najważniejsza jest systematyczność - twierdzi biegaczka.

  Od piłki nożnej po bieganie

  Lewkowska zaczęła uprawiać sport "od podwórka".

  - Na początku była piłka nożna z chłopakami, później koszykówka na poziomie pierwszoligowym - opowiada o swojej aktywnej przeszłości. Uprawiała również inne sporty - jeździła na rowerze, pływała.

  - Popatrzcie na nią! Nie dość, że zawsze uśmiechnięta, pogodna to jeszcze przede wszystkim wysportowana - Anna Kaszuba, trenerka personalna, chwali Lewkowską mówiąc, że często swoją formą zawstydza młodych ludzi.

  Według Kaszuby to, że bieganie odmładza, widać przede wszystkim wizualnie.

  - Widać to po naszej skórze, figurze. Są jeszcze aspekty wewnątrz nas, czyli poprawa układu krążenia, pracy serca, wydolności płuc i gęstość kości, o którą z wiekiem trzeba dbać, żeby się nie łamały - wylicza trenerka korzyści płynące z uprawiania różnych aktywności fizycznych.

  Przeplatanie innym treningiem

  - Chciałam jeszcze zaznaczyć, że trzeba taki trening przełamywać jakimś innym, nie zamykać się na samym bieganiu - Kaszuba poleca m.in. robienie przysiadów. - Wszystko trzeba przełamywać, przeplatać, bawić się, cieszyć treningiem - zaleca trenerka.

  Forma fizyczna nie jest zapisana genetycznie. Halina Lewkowska pomimo obciążenia kardiologicznego pozostaje w zdrowiu właśnie dzięki treningom.

  - Myślę, że dlatego, że moją profilaktyką przez całe życie był ruch. To robi dobrze nie tylko na skórę czy gęste kości, ale na samopoczucie - powiedziała.

  Halina jest już w wieku emerytalnym, jednak nie wyobraża sobie stagnacji ani określania siebie hasłem "emerytki".

  Zobacz całą rozmowę Daniela Stenzela:


 • Ciekawe
  ile lat przezyl po wskrzeszeniu Lazarz?
  ~Qolfa /2017-07-09 18:31
 • przedłuża ?


  zwłaszcza bieganie i jazda na rowerze wśród spalin z rur wydechowych -to chyba nasza specjalność --gratulacje dla propagatorów no i uczestników tego ekstremalnego sportu...  ~revena /2017-07-09 15:31

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...