Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 8°C 19°C 2°C Przejściowe zachmurzenie
zwiń
Informacje
 • Znaleziono go nieopodal Warszawy, był mocno poturbowany. Wilk Kampinos wrócił do watahy

  06-07-2017 17:33 Wilk odzyskał pełnię zdrowia

  Wilk Kampinos odzyskał wolność na początku czerwca

  Lasy Państwowe

  Wilk Kampinos wrócił do domu. Co więcej - znalazł swoją rodzinę.

  Do Kampinoskiego Parku Narodowego wilk trafił 7 czerwca. Stowarzyszanie dla Natury "Wilk" poinformowało, że do końca miesiąca przebył 117 kilometrów. Obszar, który przeszukiwał, miał powierzchnię 47 kilometrów kwadratowych. Można z pewnością stwierdzić, że wilk Kampinos odzyskał pełnię zdrowia i ma się w Parku dobrze.

  Sabina Nowak i Robert Mysłajek ze stowarzyszenia dodali, że wilk przebywał w najbardziej zalesionej i rzadko odwiedzanej przez ludzi części Kampinoskiego Parku Narodowego. Co uznaje się za interesujące to fakt, że lokalizacje, w których znajdował się samiec, pokrywały się z miejscami wycia, czyli przebywania innych wilków. Pokazuje to, że dołączył do swojej grupy rodzinnej.

  Pomocny monitoring

  Wszelkie informacje na temat Kampinosa uzyskiwane są dzięki obroży telemetrycznej, założonej jeszcze w ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Napromku w Nadleśnictwie Olsztynek (Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie). Tam dwuletni wilk dochodził do siebie po wypadku.

  Kampinos miał uszkodzoną miednice i wątrobę. Jako jeden z niewielu ośrodków Nadleśnictwo Olsztynek posiada specjalistyczną zagrodę do rehabilitacji wilków. Znajdujący się tam wybudowany w ubiegłym roku wybieg spełnia rygorystyczne warunki związane z przetrzymywaniem tych zwierząt. W tym miejscu mogą być między innymi monitorowane.

  Jeden z nielicznych w KPN

  Wilk do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Dzikich w Napromku trafił pod koniec kwietnia. Został znaleziony przy drodze nr 580 w pobliżu Warszawy.

  W Polsce wilki występują głównie w Karpatach, rejonie Puszczy Białowieskiej czy na Roztoczu. Na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego prawdopodobnie żyje teraz jedna wataha.

  Obecność tych zwierząt w Parku potwierdzono w 2015 r. Wtedy to młodego samca uchwyciła fotopułapka. Wcześniej wilki były widziane w latach 60. XX wieku. W latach 80. odnotowano jedno spotkanie z migrującym wilkiem.

 • wilki
  Jakby tak wyłapali te co są w ludzkiej skórze jeszcze, byłoby cudownie.
  ~Gocha2 /2017-07-07 07:32
 • cudowne?
  W Krynicy i Zakopanem już tak nie mówią. Popytaj miejscowych - potrafią stado owiec przetrzebić w jeden sezon. Odpukać jeszcze nie napadają na ludzi choć miejscowi zaczynają ograniczać dłuższe wędrówki.
  ~eMCeH /2017-07-07 07:28
 • wilki
  cudowne zwierzęta...niestety,co raz mniej mają miejsca na egzystencję w godnych warnkach
  Lilka Gagarin /2017-07-06 23:32

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...