Informacje
 • Wilk Kampinos odzyskał zdrowie i wolność

  09-06-2017 21:54 Nowy lokator Kampinoskiego Parku Narodowego

  Kampinos został wypuszczony na wolność

  Lasy Państwowe

  Ucierpiał prawdopodobnie w wypadku drogowym. Dzięki pomocy ludzi odzyskał sprawność, a teraz także wolność. Wilk o imieniu Kampinos został wypuszczony na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego.

  Pod koniec kwietnia do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Dzikich w Napromku w Nadleśnictwie Olsztynek trafił dwuletni wilk. Niespełna miesiąc wcześniej został on zauważony przy drodze nr 580 w pobliżu Warszawy. Kampinos miał połamaną miednicę i uszkodzoną wątrobę - wspomina opiekun wilka, Lech Serwotka, leśniczy leśnictwa Napromek.

  Po pobycie w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt, podlegającemu warszawskim Lasom Miejskim, przewieziono go na Mazury. W specjalnej wolierze wilk odzyskał pełną sprawność.

  Teraz wilk, któremu nadano imię Kampinos, został wypuszczony w Kampinoskim Parku Narodowym.

  Głównie Karpaty

  Jeszcze w ośrodku rehabilitacyjnym zwierzęciu nałożono specjalny nadajnik telemetryczny, który może pomóc w określaniu jego aktualnej lokalizacji i tras migracji.

  W Polsce wilki występują głównie w Karpatach, rejonie Puszczy Białowieskiej czy na Roztoczu. Na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego prawdopodobnie żyje teraz jedna wataha.

  Obecność tych zwierząt w Parku potwierdzono w 2015 r.. Wtedy to młodego samca zarejestrowała fotopułapka. Wcześniej wilki były widziane w latach 60. XX wieku. W latach 80. odnotowano jedno spotkanie z migrującym wilkiem.

 • Polowanie
  Bardzo dobrze że wilk nie doznał większych obrażeń dzięki czemu udało się go uratować. Dobrze by było jak wy w końcu przestano polować na sarni i jelenie ( symbolicznie występujące w parku ) które stanowią podstawę diety dla wilków i zapomnianych rysi. Poza tym trochę więcej spokoju przydało by się w Parku Narodowym , bo obecnie to człowiek się zastanawia czy przypadkiem nie trafił na strzelnice.
  ~Wilk /2017-06-19 11:33

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...