Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: -15°C -12°C -20°C Przejściowe zachmurzenie
zwiń
Informacje
 • Sytuacja na Odrze wciąż niebezpieczna

  04-05-2017 20:05 IMGW zaktualizował kolejne ostrzeżenia na rzekach

  Poziom wody na Odrze jest wysoki

  TVN24

  Z powodu intensywnych opadów w ostatnich kilku dniach niektóre rzeki Polski wciąż są niebezpieczne. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podtrzymał ostrzeżenia dla czterech województw.

  Najtrudniejsza sytuacja hydrologiczna występuje na Odrze i jej najbliższych dopływach. Wysoki poziom wody utrzymuje się na rzece w województwie lubuskim. Tam też ogłoszono trzeci, najwyższy stopień zagrożenia hydrologicznego.

  Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w związku z przemieszczaniem się wezbrania na Odrze środkowej prognozowane są dalsze wzrosty stanów wody. Będą utrzymywały się one w strefie wody wysokiej z przekroczeniami stanów alarmowych.

  Służby kryzysowe stale monitorują sytuację i uspokajają, że mimo wysokiego poziomu, rzeka zachowuje się spokojnie. Specjaliści prognozują, że w woj. lubuskim stan rzeki będzie utrzymywał się na wysokim poziomie przez kilka kolejnych dni. Nie będzie jednak gwałtownych wzrostów.

  Wstrzymano przeprawy promowe

  Dotychczas nie ma żadnych strat związanych z wysoką wodą, jak również nie występuje zagrożenie wystąpienia powodzi. Żaden lubuski samorząd nie ogłosił pogotowia czy alarmu przeciwpowodziowego. Mimo to strażacy są w stałej gotowości.

  W Milsku, w województwie lubuskim, dojazd do promu jest obecnie niemożliwy. Wszystkie przeprawy zostały wstrzymane. Stan wody został przekroczony aż o metr. Mieszkańcy zmuszeni są dojeżdżać do najbliższego mostu do oddalonej o 25 km Nowej Soli.

  Czy mieszkańcy są zagrożeni?

  Przy samej Odrze na odcinku w pobliżu Milska, nie ma zabudowy mieszkalnej. Nic nie wskazuje na to, że istnieje zagrożenie dla mieszkańców. Na razie występują utrudnienia komunikacyjne. Służby trzymają rękę na pulsie. W czwartek w Urzędzie Wojewódzkim ma się odbyć spotkanie dotyczące zarządzania kryzysowego lokalnych służb bezpieczeństwa.

  Co dalej?

  Z prognoz wynika, że w czwartek lub piątek kulminacja fali dotrze do Głogowa (Dolny Śląsk), a 7 maja do Słubic. Na wodowskazach poniżej Głogowa Odra zaczyna opadać.

  Inne rejony na liście

  Ponadto pogorszyła się sytuacja w woj. zachodniopomorskim. W związku z przewidywanym silnym wiatrem północno-wschodnim w ciągu najbliższej doby na Zalewie Szczecińskim spodziewane są wzrosty poziomów wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.

  Na Kontakt 24 otrzymujemy od Was doniesienia o podtopieniach.

  Ostrzeżenia pierwszego stopnia

  Burze mogą sprawić, że w zlewniach Nidy, Czarnej Staszowskiej, Koprzywianki, Kamiennej, a także na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły spodziewane są gwałtowne wzrosty poziomów wód. Sytuacja może być trudna również w zlewniach zurbanizowanych. Możliwe są przekroczenia stanów ostrzegawczych. Obecnie występujące przekroczenia stanu ostrzegawczego w ciągu najbliższych godzin będą się utrzymywać.

  Na Podkarpaciu najtrudniejsza sytuacja panuje w zlewniach Wisłoki, Sanu, Wisłoku, a także na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły oraz w zlewniach zurbanizowanych. Tam są spodziewane gwałtowne wzrosty poziomu wody do dolnej części strefy stanów wysokich, punktowo z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych. Obecnie występujące przekroczenia będą się utrzymywać do kilku następnych godzin.

  Co oznaczają poszczególne ostrzeżenia?

  Ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych.

  Natomiast ostrzeżenie drugiego stopnia pokazuje, że stany wody przekraczają poziom ostrzegawczy, lecz są poniżej stanów alarmowych.

  Przy ostrzeżeniu pierwszego stopnia stany wody układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych, ale przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody.

  Stany alarmowe zostały przekroczone na rzekach:

  - Odra (lubuskie, dolnośląskie);

  - Pilica (łódzkie, mazowieckie);

  - Krzna (lubelskie);

  - Pisa (warmińsko-mazurskie).

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...