Informacje
 • Polska w deszczowej pułapce. Winny front okluzji

  04-05-2017 09:21 Tomasz Wasilewski wyjaśnia

  Opady dają się we znaki

  Flickr/seyed mostafa zamani

  Czwartek jest deszczowy, ponadto pomiędzy najcieplejszym a najzimniejszym miejscem odnotujemy sporą różnicę temperatury. Dlaczego tak jest wyjaśniał Tomasz Wasilewski, prezenter pogody TVN Meteo.

  W centrum Polski pogoda jest fatalna. Na Mazowszu bardzo intensywnie pada deszcz, opady odnotowano również na południu Polski.

  Co spowodowało taką sytuację?

  - Zaczynamy od niżu, który znajduje się nad Bałkanami. W tej części Europy jest niskie ciśnienie i stąd wilgotne powietrze. Kolejne fronty, związane w jakiś sposób z tym niżem, przemieszczają się - powiedział Wasilewski. - Jeden z tych frontów przechodzi nad Polską. To jest tak zwany front okluzji, czyli połączenie dwóch frontów, biorący się z tego, że chłodny dogonił ciepły - dodał.

  Frontowi okluzji "zawdzięczamy" intensywne opady.

  Burzowo

  Za frontem idą burzowe chmury, które powodują bardzo intensywne opady. Przemieszczają się one nad Polską w kierunku północnym.

  - Nad Skandynawią jest teraz wyż, zimny i pogodny. My jesteśmy w takich kleszczach, między tym wyżem pogodnym i zimnym, a tym ciepłym i wilgotnym niżem. Za niżem płynie ciepłe powietrze i to dlatego w Małopolsce może być aż 20 stopni. Od tego wyżu dostajemy zimne powietrze i dlatego dzisiaj w Gdańsku maksymalnie 11 stopni. Stąd ta duża różnica między północą a południem - informuje Tomasz Wasilewski.

  Kiedy wyjrzy słońce?

  - Wyż przynosi słońce, Szwedom, Norwegom. Polska jest w strefie między ośrodkami ciepłego powietrza z południa i zimnego z północy. Wilgotne powietrze jest w pułapce i na razie z nami pozostanie w Polsce - dodał.

  Jak prognozował Tomasz Wasilewski, w sobotę są możliwe przejaśnienia, jednak będzie przeważać zachmurzenie z opadami deszczu. Parasole będą nam niezbędne.

  Słońce może pojawić się w najbliższym tygodniu. Niestety wtedy będzie nie tylko pogodnie, lecz także zimno.

  Sprawdź, gzie zaświeci słońce:


 • Walka ciepla z zimnem trwa
  Sytuacja jest b. dynamiczna.Nie jest wykluczone,ze cieplejsze powietrze znad Malopolski i Europy poludniowej przemiesci sie dalej na polnoc i do soboty na Mazowszu zobaczymy 20 st.C, lub powyzej.Od niedzieli kontrole nad pogoda bedzie stopniowo przejmowal wyz polnocny z zimnym powietrzem.I ta przepychanka roznych mas powietrza jeszcze troche potrwa.
  ~Lech /2017-05-04 23:17
 • Uwielbiam Te Objaśnienia Tomka!
  Są naprawdę super!! Fajny gość z niego!!!
  ~Bartek1995 /2017-05-04 21:11
 • Zimno przewazy
  Zgadzam sie,ze pogoda przedstawiona powyzej objasniona jest precyzyjnie i zrozumiala dla wszystkich. Dopoki te dwie rozne masy powietrza beda napieraly na siebie nad naszym krajem,to opisane zjawiska beda trwaly.Moim zdaniem zimno z polnocy powoli bedzie przewazac i na poczatku przyszlego tygodnia na krotko zrobi sie jeszcze zimniej i to wszedzie.Zmiany i ocieplenie zaczna sie od ''Zimnych ogrodnikow''.
  ~Lech /2017-05-04 18:02
 • 20 stopni?
  ciekawe skąd prognozowane 20 stopni na południu... aktualnie zimno i deszczowo
  ~niko /2017-05-04 13:41
 • Panie Tomku
  bardzo proszę codziennie tak objaśniać pogodę, pozdrawiam :-)
  ~rena /2017-05-04 11:39

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...