Biegaczu, wzmocnij mięśnie nóg - 29-07-2015
W najnowszej "Strefie treningu" dwoje biegaczy - Agnieszka Krawczyk i Adrian Kwiatkowski - pokazało, jakie ćwiczenia można wykonać wraz z partnerem, aby wzmocnić mięśnie nóg. czytaj dalej
Zobacz, jakie błędy popełniają początkujący biegacze
Foto: Shutterstock; film: TVN Meteo
Autorzy badań podali, że żadna inna aktywność nie ma tak pozytywnego wpływu na nasze zdrowie jak bieganie. Statystycznie godzina biegania wydłuża życie o siedem godzin. Chociaż regularne bieganie nie uczyni cię nieśmiertelnym, to według badań jest bardziej efektywne w wydłużaniu życia niż chodzenie, jazda na rowerze, czy pływanie. I wcale nie musisz biegać godziny dziennie. Wykazano, że bieganie codziennie od pięciu do dziesięciu minut z prędkością poniżej 10 km/h redukuje ryzyko choroby serca lub wcześniejszej śmierci z powodu wszystkich przyczyn. Jest to mniejszy wysiłek niż rekomendowane przez specjalistów 150 minut umiarkowanych ćwiczeń tygodniowo.
Ma 83 lata i wciąż biega w maratonach. Jan Morawiec podczas wyścigu na XXI mistrzostwach świata weteranów we Francji dobiegł do mety po upływie 4 godzin 12 minut i 11 sekund (materiał archiwalny z 2015 roku).
Angelique Brellenthin z Departamentu Kinezjologii na Uniwersytecie w Iowa, zaznacza że chodzenie przez 105 minut da nam tyle samo co bieganie przez około 25 minut. Najlepsze ćwiczenia to takie, które lubisz i będziesz wykonywał. Kto wie, może wybierzesz bieganie, które ma wiele zalet. Jest tanie, łatwe (wystarczy wyjść z domu i zacząć to robić) i dodaje energii. Nawet trucht jest umiarkowanie energicznym ćwiczeniem. Jeśli nie masz zbyt wiele czasu, wystarczy biegać o połowę czasu mniej niż trzeba by przeznaczyć na inne aktywności. Współtworząca badanie
Pamiętajcie, że należy biegać po miękkiej nawierzchni w odpowiednich butach, wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie nóg, a także nie zapominać o rozgrzewce i rozciąganiu. Brellenthin podkreśla, że nie ma dowodów na to, że bieganie zwiększa ryzyko choroby zwyrodnienia stawów.
Bieganie powinno być wydłużane stopniowo, a jego dystans powinien ustabilizować się na poziomie ok. 48 kilometrów tygodniowo. Brellenthin zaznacza, że biegacze mają większą sprawność fizyczną, niższy poziom tłuszczu w organizmie i węższą talię niż osoby uprawiające inne aktywności. Bieganie może być szczególnie przydatne w zmniejszeniu tkanki tłuszczowej na brzuchu. Aby osiągnąć takie efekty, wystarczy biegać od 30 do 60 minut tygodniowo.
Rozciąganie i regeneracja po treningu są istotne dla każdego biegacza. Pokazujemy podstawowe ćwiczenia rozciągające:
Źródło: theguardian.com
Autor: AP/map
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!
Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...
Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...
Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...
Komentarzy 2