Informacje
 • Leżenie i "nicnierobienie" za 16 tysięcy euro. To trudniejsze niż się wydaje

  05-04-2017 20:58 Taka oferta pracy istnieje naprawdę

  Francuski instytut medycyny kosmicznej poszukuje chętnych do badań nad wpływem nieważkości na organizm człowieka. Eksperyment będzie polegał na leżeniu przez 60 dni w łóżku. Ochotnicy dostaną za to 16 tysięcy euro. Koordynator badań jednak ostrzega, że nie jest to takie łatwe.

  Naukowcy z francuskiego instytutu medycyny kosmicznej ogłosili nabór na niespotykane stanowisko pracy.

  Oferta brzmi jak prawdziwa praca marzeń. Będzie polegała na leżeniu w łóżku przez 60 dni. Pensja to 16 tysięcy euro.

  Praca dla młodych, zdrowych mężczyzn

  Poszukiwani są młodzi, zdrowi i wysportowani mężczyźni, którzy będą skłonni leżeć na plecach w łóżku przez dwa miesiące i zupełnie nic nie robić. Taki eksperyment jest potrzebny do zbadania efektów mikrograwitacji, czyli stanu pozornej nieważkości. Dla naukowców z Instytutu Medycyny Kosmicznej i Fizjologii to poważna kwestia.

  Zostaną wybrane 24 osoby. Muszą to być zdrowi i wysportowani mężczyźni w wieku 20-45 lat, którzy nie palą, nie mają żadnych alergii i posiadają wskaźnik BMI pomiędzy 22 a 27. Ochotnicy zostaną poddani testom dwa tygodnie przed eksperymentem i dwa tygodnie po nim.

  Cel badań

  - Celem badań jest to, aby odtworzyć nieważkość z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - powiedział francuskiemu portalowi "20 Minutes" dr Arnaued Beck, który koordynuje badaniami. - Podczas pierwszych dwóch tygodni nasi naukowcy zrobią wszystkie serie testów i pomiarów na ochotnikach. Później nastąpi 60-dniowy okres, podczas którego oni muszą pozostać w łóżku, z głową nieco pochyloną do dołu, o mniej niż sześć stopni - wytłumaczył naukowiec.

  To wszystko w imię nauki. Naukowiec ostrzega jednak, że ta praca jest trudniejsza niż się wydaje. Pracownik będzie musiał jeść, myć się i wykonywać wszystkie niezbędne czynności podczas leżenia w łóżku. Podczas wykonywania wszystkich czynności przynajmniej jedno ramię cały czas musi dotykać łóżka lub jego ramy.

  Wpływ eksperymentu na zdrowie

  Ostatnie dwa tygodnie zostaną poświęcone na odzyskiwanie sił i przechodzenie kolejnych testów, niezbędnych do ustalenia konsekwencji nieschodzenia z łóżka przez dwa miesiące.

  Dr Beck powiedział, że badania mają na celu określenie szkodliwego wpływu długotrwałej nieważkości na organizm ludzki i znalezienie sposobu na jego zwalczanie.

  - W pewnych warunkach system sercowo-naczyniowy jest uszkodzony i jest niezdolny do takiego wysiłku, jak przed eksperymentem. My nawet widzimy większą tendencję do spadków ciśnienia krwi i zawrotów głowy - powiedział naukowiec.

  Tak jak astronauci, którzy spędzili długi okres czasu w Kosmosie, uczestnicy badań będą mieli do czynienia z utratą mięśni w dolnej części ciała i spadkiem gęstości kości. Będą także mieli problemy ze staniem.

  Ostatnio dwóch astronautów przebywających na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej odbyło kosmiczny spacer i zgubiło fragment materiałowej osłony portu dokującego:

  Takich widoków można pozazdrościć. Astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej NASA stworzyli niezwykły timelapse, który ukazuje piękno naszej planety:

 • 16 tysięcy euro.
  16 tysięcy euro. Śmiech na sali, za milion to idę
  ~welon /2017-04-06 15:50
 • KONTAKT
  PROSZĘ O NAMIARY
  ~TOM /2017-04-05 22:12

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...