Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 5°C 4°C -6°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • Leżenie i "nicnierobienie" za 16 tysięcy euro. To trudniejsze niż się wydaje

  05-04-2017 20:58 Taka oferta pracy istnieje naprawdę

  Francuski instytut medycyny kosmicznej poszukuje chętnych do badań nad wpływem nieważkości na organizm człowieka. Eksperyment będzie polegał na leżeniu przez 60 dni w łóżku. Ochotnicy dostaną za to 16 tysięcy euro. Koordynator badań jednak ostrzega, że nie jest to takie łatwe.

  Naukowcy z francuskiego instytutu medycyny kosmicznej ogłosili nabór na niespotykane stanowisko pracy.

  Oferta brzmi jak prawdziwa praca marzeń. Będzie polegała na leżeniu w łóżku przez 60 dni. Pensja to 16 tysięcy euro.

  Praca dla młodych, zdrowych mężczyzn

  Poszukiwani są młodzi, zdrowi i wysportowani mężczyźni, którzy będą skłonni leżeć na plecach w łóżku przez dwa miesiące i zupełnie nic nie robić. Taki eksperyment jest potrzebny do zbadania efektów mikrograwitacji, czyli stanu pozornej nieważkości. Dla naukowców z Instytutu Medycyny Kosmicznej i Fizjologii to poważna kwestia.

  Zostaną wybrane 24 osoby. Muszą to być zdrowi i wysportowani mężczyźni w wieku 20-45 lat, którzy nie palą, nie mają żadnych alergii i posiadają wskaźnik BMI pomiędzy 22 a 27. Ochotnicy zostaną poddani testom dwa tygodnie przed eksperymentem i dwa tygodnie po nim.

  Cel badań

  - Celem badań jest to, aby odtworzyć nieważkość z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - powiedział francuskiemu portalowi "20 Minutes" dr Arnaued Beck, który koordynuje badaniami. - Podczas pierwszych dwóch tygodni nasi naukowcy zrobią wszystkie serie testów i pomiarów na ochotnikach. Później nastąpi 60-dniowy okres, podczas którego oni muszą pozostać w łóżku, z głową nieco pochyloną do dołu, o mniej niż sześć stopni - wytłumaczył naukowiec.

  To wszystko w imię nauki. Naukowiec ostrzega jednak, że ta praca jest trudniejsza niż się wydaje. Pracownik będzie musiał jeść, myć się i wykonywać wszystkie niezbędne czynności podczas leżenia w łóżku. Podczas wykonywania wszystkich czynności przynajmniej jedno ramię cały czas musi dotykać łóżka lub jego ramy.

  Wpływ eksperymentu na zdrowie

  Ostatnie dwa tygodnie zostaną poświęcone na odzyskiwanie sił i przechodzenie kolejnych testów, niezbędnych do ustalenia konsekwencji nieschodzenia z łóżka przez dwa miesiące.

  Dr Beck powiedział, że badania mają na celu określenie szkodliwego wpływu długotrwałej nieważkości na organizm ludzki i znalezienie sposobu na jego zwalczanie.

  - W pewnych warunkach system sercowo-naczyniowy jest uszkodzony i jest niezdolny do takiego wysiłku, jak przed eksperymentem. My nawet widzimy większą tendencję do spadków ciśnienia krwi i zawrotów głowy - powiedział naukowiec.

  Tak jak astronauci, którzy spędzili długi okres czasu w Kosmosie, uczestnicy badań będą mieli do czynienia z utratą mięśni w dolnej części ciała i spadkiem gęstości kości. Będą także mieli problemy ze staniem.

  Ostatnio dwóch astronautów przebywających na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej odbyło kosmiczny spacer i zgubiło fragment materiałowej osłony portu dokującego:

  Takich widoków można pozazdrościć. Astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej NASA stworzyli niezwykły timelapse, który ukazuje piękno naszej planety:

 • 16 tysięcy euro.
  16 tysięcy euro. Śmiech na sali, za milion to idę
  ~welon /2017-04-06 15:50
 • KONTAKT
  PROSZĘ O NAMIARY
  ~TOM /2017-04-05 22:12

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...