Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 2°C 3°C -1°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • Kilkusetmetrowe fale tsunami na Marsie

  01-04-2017 07:55 To może być dowód na to, że istniał tam ocean
  Kilkusetmetrowe fale tsunami na Marsie

  Czy tsunami na Marsie to prawdopodobny scenariusz?

  Shutterstock

  Naukowcy z Francji, USA i Włoch twierdzą, że znaleźli dowody na to, że około trzech milionów lat temu na Marsie wystąpiło tsunami. Prawdopodobnie spowodowało je uderzenie asteroidy w ocean.

  Od wielu lat badacze zainteresowani Marsem próbują dowieść, że na powierzchni tej planety istniały oceany. Do tej pory trudno było jednak znaleźć im na to wystarczające dowody.

  Inna grupa badaczy twierdziła z kolei, że na planecie wystąpiło tsunami. Nie udało im się jednak znaleźć powiązanego z nim oceanicznego krateru uderzeniowego.

  Teraz naukowcy uważają, że udało im się rozwikłać ten problem. W artykule opublikowanym w Dzienniku Badań Geofizycznych (Journal of Geophysical Research) badacze tłumaczą, skąd wziął się pomysł na to, że to właśnie tsunami przyczyniło się do ukształtowania specyficznej powierzchni skalnej na Czerwonej Planecie.

  Krater Łomonosow

  Podczas wcześniejszych badań, naukowcy odkryli unikalne formacje skalne, wyglądające jak odcisk palca. Zostały wtedy opisane jako rodzaj błota, przemieszczającego się w dół z wulkanów lub też "popychanego" przez lodowce. Naukowcy sugerują obecnie, że prawdopodobnie zostały one jednak stworzone przez bardzo potężne tsunami.

  Badacze uważają także, że znaleźli krater. Jak twierdzą, krater Łomonosow, usytuowany na północnych równinach, to pozostałość po uderzeniu asteroidy w północny ocean. Miało ono wywołać tsunami, któremu towarzyszyły kilkusetmetrowe fale, wylewające się na ląd, pozostawiając przy tym ogromne osady.

  Dwa gigantyczne tsunami

  Jeżeli taka asteroida rzeczywiście uderzyła w ocean, po "zanurkowaniu" w wodzie, utworzyłaby krater na dnie oceanu. Chwilowo pusty krater, natychmiast napełniłby się z każdej strony wodą, która zderzając się, spowodowałaby utworzenie się kolejnego tsunami. Gdy pierwsze tsunami wycofało się z lądu, docierałaby do niego kolejna fala. Według naukowców to właśnie czynnik, który ukształtował unikalne formy, owe "odciski palców" na planecie.

  Jak twierdzą naukowcy, to najbardziej prawdopodobne wytłumaczenie powstania charakterystycznych formacji skalnych, a zarazem istnienia oceanu na Marsie.

  Czy w przyszłości będzie można osiedlić się na Marsie?

 • Przeszłość
  Na Marsie już była cywilizacja..ale upadła po katastrofach i wojnach
  ~Lot K pax /2017-04-01 15:07
 • Ziemia
  Jeśli nie będziemy dbali o naszą planetę to może kiedyś będzie przypominała Marsa
  marcinponiewierski /2017-04-01 12:50
 • cisnienie?
  wlasnie widzialem boziu co za fale naprawde az mi kawa sie wylala.
  ~duch /2017-04-01 08:49

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...