Informacje
 • "Maski to forma rozpaczliwej walki
  ze smogiem". Jakie wybrać?

  10-02-2017 08:07 Eksperci o tym, jakich rozwiązań potrzeba

  Jak walczyć ze smogiem?

  Shutterstock

  Smog stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. O tym, jakie maski ochronne wybierać oraz jakich rozwiązań systemowych potrzeba, by walczyć z zanieczyszczeniem powietrza, na antenie TVN24 rozmawiali eksperci.

  Od czwartku w Krakowie policjanci będą mogli pracować w maskach antysmogowych.

  - Myślę, że to znakomity pomysł, bo osoby, które długo przebywają na zewnątrz w smogu, potrzebują ochrony - stwierdziła goszcząca w czwartek w TVN24 Agnieszka Liszka-Dobrowolska z oddechtozycie.pl. - Wydaje mi się też, że oni takiej ochrony potrzebują przez cały rok - dodała specjalistka. Pyły i zanieczyszczenia przy drogach występują przez cały rok, nie tylko w sytuacji gdy normy jakości powietrza są przekroczone.

  Jak przyznał Piotr Siergiej, codziennie rano zaczyna swój dzień od sprawdzenia jakości powietrza w Polsce. Sytuacja, gdy bez obaw możemy spacerować bez masek i oddychać świeżym powietrzem, zdarza się jednak bardzo rzadko. Czy wtedy maski są wystarczającym zabezpieczeniem?

  Jaką maskę wybrać?

  Agnieszka Liszka-Dobrowolska podkreśla, że warto codziennie sprawdzać jakość powietrza. Gdy poziom zanieczyszczeń jest zbyt duży, lepiej zrezygnować z wychodzenia na dwór. Jeżeli nie możemy sobie jednak na to pozwolić wtedy, jak zapewnia specjalistka, maski są pomocne.

  - Dobre atestowane maski zatrzymują do 99 proc. pyłów tak małych, jak PM2,5 albo mniejszych - tłumaczy.

  Nie może to być zwykła chirurgiczna maska. Należy wybrać maski, które mają atest N99 albo europejski atest FFP (1,2,3), lub atest E. Powinny dobrze przylegać do twarzy oraz - jak radziła ekspertka - dobrze byłoby, gdyby miały węgiel aktywny.

  Istnieją różne rodzaje masek - jednorazowe, lub wielokrotnego użytku, a także z wymiennymi filtrami. Dla tych, którzy nie lubią masek, dostępne są również specjalne zatyczki do nosa.

  Rozpaczliwa walka

  - Maski to jednak forma rozpaczliwej walki ze smogiem - zaznaczył Siergiej. - Taką formą ratowania się, o której my mówimy, są rozwiązania systemowe, to znaczy takie, które może podjąć rząd, żeby nas, Polaków, wszystkich uratować - tłumaczył specjalista z Polskiego Alarmu Smogowego.

  Jak wymieniał Piotr Siergiej, wiele osób jest narażonych na zanieczyszczone powietrze, nie tylko policjanci. Są to kierowcy autobusów, pracownicy drogowi i wielu innych.

  - Czy kupimy 30 milionów masek, każdemu z nas, żebyśmy bezpiecznie wychodzili na dwór? - zapytał retorycznie ekspert. - To są miliardy złotych - dodał.

  - Warto się zastanowić nad tym, dokąd zmierzamy. Czy zmierzamy do celu, w którym wszyscy będziemy nosić maski, czy raczej nie będzie takiej potrzeby - podkreślił Siergiej.

  Jak przekonują specjaliści, trochę się jednak w podejściu do smogu zmieniło.

  - Wydaje mi się, że raczej dotarło do rządu to, co się wydarzyło. To pobudzenie świadomości społecznej i to, że ludzie zwyczajnie są przerażeni tym, co się dzieje - mówił Siergiej.

  Jak wygląda sytuacja w Europie?

  Jak podkreślił Piotr Siergiej, Europa poradziła sobie z tym problemem już kilkadziesiąt lat temu. - W tej chwili zanieczyszczenie powietrza w Mediolanie, Rzymie, czy Paryżu pochodzi z samochodów - mówił. Wtedy wystarczy wydać zakaz jazdy samochodem i jakość powietrza się poprawia w ciągu kilkunastu godzin.

  - U nas mamy problem dużo poważniejszy, bo ogrzewamy domy. Domy, w których palimy -one są główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza - ostrzegł specjalista.

 • Prawda
  Najlepiej dusić grosz i oddychać syfem i się truć. Oszczędzaj na zdrowiu dalej, bokiem ci to wyjdzie.
  ~Nick /2017-02-10 22:24
 • ściema
  Producenci maseczek już zacierają ręce i liczą przyszłe zyski...
  Z żarówkami energooszczędnymi była ta sama ściema.
  Odwirować ludzi z kasy to jedyny prawdziwy cel.
  ~BBQ /2017-02-10 15:24

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...