Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 13°C 15°C 2°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Nowy sposób na szukanie życia pozaziemskiego

  27-01-2017 18:55 To metoda łatwa do zautomatyzowania
  Nowy sposób na szukanie życia pozaziemskiego

  Komputerowo wygenerowane zdjęcie części Marsa

  NASA

  Nowa chemiczna metoda może bardzo ułatwić poszukiwania śladów życia na innych planetach. Badacze z NASA uważają, że jest ona dużo lepsza od tej, która stosowana jest obecnie na Marsie.

  Test wykorzystuje technikę bazującą na mieszaninach znaną jako elektroforeza kapilarna, która służy do rozdziału niewielkich cząsteczek organicznych. Została ona zaprojektowana do analizy aminokwasów, będących podstawowym budulcem białek wszystkich organizmów żywych na Ziemi. Jest także często stosowana w biologii molekularnej do analizy DNA.

  Na czym polega?

  Rozdział mieszanin przeprowadzany jest w cienkiej i długiej kwarcowej rurce (zwanej kapilarą), która przypomina światłowód i wypełniona jest buforem rozdzielającym. Próbkę wprowadza się do kapilary, a następnie przykłada się do niej wysokie napięcie elektryczne. Zamontowany u wylotu rurki detektor rejestruje wychodzenie z niej kolejnych związków chemicznych.

  Według najnowszego badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym "Analytical Chemistry", zmodyfikowana wersja tej metody jest 10 tysięcy razy bardziej czuła niż obecne, które są stosowane przez sondę Curiosity wykorzystywaną przez NASA na Marsie. Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Laboratorium Napędu Odrzutowego, jednego z centrów badawczych NASA, znajdującego się w Pasadena w stanie Kalifornia.

  Zdaniem autorów badania, jedną z głównych zalet elektroforezy kapilarnej jest fakt, iż jest to proces stosunkowo łatwy do zautomatyzowania dla próbek ciekłych.

  Udoskonalona i dostosowana

  To pierwszy raz od czasu wynalezienia tej metody w 1980 roku, kiedy jest ona dostosowana do wykrywania życia pozaziemskiego - powiedziała Jessica Creamer z Laboratorium Napędu Odrzutowego.

  - Nasza metoda została udoskonalona przez zwiększenie liczby aminokwasów, które mogą być wykrywane w jednym cyklu - poinformowała Creamer. Dodała, że dodatkowo pozwala na wykrycie nawet tych bardzo zasolonych. Także w bardzo niskich stężeniach.

  Naukowcy wykorzystali tę technikę do przeanalizowania aminokwasów obecnych w słonych wodach jeziora Mono w Kalifornii. Wysoka alkaliczność jego wód czyni go trudnym środowiskiem do życia i jednocześnie doskonałym zastępcą dla warunków panujących na Marsie czy innych ciałach niebieskich.

  Badacze przebadali równocześnie 17 różnych aminokwasów najpowszechniej spotykanych na Ziemi. - Korzystając z tej metody jesteśmy w stanie odróżnić aminokwasy pochodzące ze źródeł nieożywionych, jak na przykład meteorytów, od tych które pochodzą od organizmów żywych - zaznaczył główny badacz projektu, Peter Willis.

  Jednym z najważniejszych celów NASA jest właśnie poszukiwanie życia we Wszechświecie. - Naszą najlepszą szansą na to jest wykorzystywanie zaawansowanych analiz opartych właśnie na cieczach - dodał.

   

  Zobacz największe zdjęcie Kosmosu, jakie wykonano do tej pory:

 • życia rozumnego...
  trzeba szukać w kosmosie, bo na Ziemi go ewidentnie nie ma. A jeszcze trochę, to i to biologiczne zostanie skutecznie wytrute i wytrzebione.
  sundayman /2017-01-28 02:45
 • Mars
  Grupa nazwijmy ich idiotami z duzo iloscia kasy ( w USA) na czele z szefem Tesli wybiera sie na Marsa ( bez drogi powtotnej) . Jak wiadomo na Marsie nie ma atmosfery i wody.
  jedrrus /2017-01-28 02:22
 • Oj!
  Przestancie szukac, bo w leb oberwiecie. Na nic innego nie zaslugujemy.
  ~Warszawianka /2017-01-27 19:49
 • Raj na ziemi?
  gdzie szukac bo na tej ziemi to do normalnego czlowieka zycie sie skonczylo,amen
  ~aniol /2017-01-27 19:25

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...