Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 4°C 12°C 3°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Cyklon Dieter "przewietrzy" Polskę i przykryje ją śniegiem

  10-01-2017 15:35 Aura uwolni nas od smogu

  Pogoda zmieni się drastycznie

  Shutterstock, dwd.de

  Pogoda się zmieni. I to mocno. Stanie się tak za sprawą cyklonu Dieter.

  OGLĄDAJ TVN METEO NA ŻYWO W INTERNECIE

  Polska zacznie dostawać się od zachodu pod wpływ rozległego układu niżowego Dieter znad Morza Norweskiego, w środę od zachodu wkroczy do kraju związany z niżem front atmosferyczny. Zimne, stare powietrze arktyczne zacznie być od zachodu wypierane przez cieplejsze masy powietrza polarnego. Ustąpienie wyżu i wkroczenie na jego miejsce cyklonu szerokości umiarkowanych przyniesie w kolejnych dniach duże zachmurzenie i obfite opady śniegu, sporo wilgoci, wymianę mas powietrza i koniec siarczystych mrozów oraz zdecydowany ruch powietrza, strumień świeżej masy znad Oceanu Atlantyckiego, nasilenie się wiatru i rozpędzenie zanieczyszczeń – "przewietrzenie" kraju.

  W nocy ze środy na czwartek nastąpić ma duża zmiana w pogodzie. Aktywny front atmosferyczny przyniesie śnieżyce wędrujące od zachodu w głąb kraju. W czwartek cała Polska będzie już w masie powietrza polarnego i w opadach. Niż ulokuje się nad Skandynawią i będzie kształtował pogodę w Polsce do poniedziałku 16 stycznia. Niż w ostatnich dniach swojego panowania zacznie ściągać z północy mróz w arktycznej masie powietrza. Od wtorku rozbudować się ma kolejny wał wyżowy od Azorów przez Europę Środkową po północną Rosję i możemy doświadczyć ponownie fali mrozów. Jednak w świetle dzisiejszych materiałów prognostycznych mróz miałby być dużo lżejszy, niż ten z pierwszej dekady stycznia.

  Prognoza na nadchodzący tydzień

  A jak ma wyglądać szczegółowa prognoza na najbliższe dni?

  W środę na zachodzie kraju i na Pomorzu wystąpią opady śniegu do 1-3 cm, które miejscami będą przechodzić w deszcz. Wiatr, południowy, okaże się umiarkowany i dość silny, w porywach dochodzący do 60-80 km/h. Z kolei w nocy ze środy na czwartek będzie pochmurno, z przemieszczającymi się od zachodu w głąb kraju obfitymi opadami śniegu do 1-5 cm, a lokalnie nawet 10 cm. Wiatr, osiągający w porywach do 50-70 km/h, spowoduje zawieje śnieżne.

  W czwartek na wschodzie spadnie do 5 cm śniegu. Natomiast na Pomorzu wystąpią opady śniegu z deszczem, których suma nie powinna przekroczyć 5 l/mkw. Wiatr w porywach dojdzie do 60-80 km/h.

  W piątek prawie w całym kraju spodziewamy się 1-5 cm śniegu. Tylko na południowym wschodzie dzień upłynie bez opadów. Wiatr najsilniejszy będzie na zachodzie, gdzie dojdzie do 70 km/h.

  W sobotę poprószy już w całym kraju. Pokrywa wzniesie się na 1-5 cm. Wiatr powieje z prędkością do 60 km/h.

  W niedzielę tylko na południowym wschodzie nie spodziewamy się opadów. Na pozostałym obszarze kraju suma opadów śniegu wyniesie 1-5 cm. Wiatr osłabnie.

  W poniedziałek na północy i zachodzie kraju opady śniegu dojdą do 1-4 cm, a we wtorek sypnie w całym kraju, jednak do 1-2 cm. Wiatr, północno-wschodni, w porywach dojdzie do 60 km/h.

 • śnieg
  Już to widzę - straszna śnieżyca.Spadnie z 1 cm śniegu...strzeżcie się.Tysiące gospodarstw nie ma prądu, miliony ludzi bez dachu nad głową:-)
  johnny75 /2017-01-11 14:30
 • śniezyce :)
  1-2 cm śniegu???? rzeczywiście w styczniu to kataklizm.....
  ~ASek /2017-01-11 11:44
 • Dajcie spokoj
  Jest zima, styczeń. W Polsce to nie sa żadne ekstremalne warunki. Co to jest 5 cm.sniegu? Temperatury rownież nie sa zaskoczeniem. To fakt, ze w ostatnich latach zimy były łagodne, ale to właśnie były anomalie pogodowe, a nie to co mamy teraz.
  ~Mariola /2017-01-10 18:56
 • cisnienie?
  czy ktos dba o kraj co sie dzieje jaki jest stan czy tylko walki na wiejskiej reszta pozostawiona na samopas,czy to prywatny folwark na wiejskiej,ruszyc tylki i do roboty.
  ~kogut /2017-01-10 17:01

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...