Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 2°C 5°C 1°C Deszcz przechodzący w śnieg
zwiń
Informacje
 • Obłoki pary nad amerykańskim jeziorem

  14-12-2016 16:27 To jedno z Wielkich Jezior w USA

  Nad jednym z jezior w Stanach Zjednoczonych utworzyły się kłęby pary. Choć może wydawać się, że nad akwenem nisko zawisły chmury, tak naprawdę zbiornik paruje. To normalne zjawisko, zwłaszcza w okresie zimowym.

  Zimą często obserwujemy parowanie jezior. Takie zjawisko występuje obecnie m.in. w Stanach Zjednoczonych, w kompleksie amerykańskich Wielkich Jezior. We wtorek para unosiła się nad Jeziorem Górnym (ang. Lake Superior), otulając otaczające miasta gęstymi obłokami.

  Jedno z Wielkich Jezior

  Jezioro Górne jest największym i najbardziej wysuniętym na północ akwenem w kompleksie pięciu Wielkich Jezior na północnym wschodzie USA. Jest ono też największym słodkowodnym i drugim co do wielkości jeziorem na świecie (po Morzu Kaspijskim). Znajduje się na pograniczu Kanady i USA. Od zachodu otacza je stan Minnesota, a od południa Wisconsin i Michigan. Północny brzeg zbiornika wodnego należy do kanadyjskiej prowincji Ontario.

  Parowanie

  Do takiego parowania, jak w przypadku Jeziora Górnego, dochodzi, gdy nad umiarkowanie ciepłym zbiornikiem wodnym przemieszcza się masa zimnego i suchego powietrza. W wyniku zetknięcia się ich, para wodna skrapla się na skutek różnicy temperatur.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...