Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 16°C 19°C 5°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń
Informacje
 • Dlaczego ludzki penis nie ma kości? Historia bakulum prześledzona

  14-12-2016 20:34 Naukowcy doszli do ciekawych wniosków
  Dlaczego ludzki penis nie ma kości? Historia bakulum prześledzona

  Kości prącia pirenejskiego psa górskiego

  Museum de Toulouse/wikipedia (CC BY-SA 4.0)

  Samce wielu gatunków mają w penisach kość, jednak ludzie jej nie posiadają. Naukowcy postanowili zbadać ten fenomen i przyjrzeli się rozwojowi kości u różnych zwierząt.

  Kość prącia, czyli tzw. bakulum, interesuje wielu naukowców i jest według nich cudem ewolucji. Występuje u ssaków i naczelnych na całym świecie, jednak jej długość i występowanie różnią się tak bardzo u poszczególnych gatunków, że kość tę opisuje się jako najbardziej zróżnicowaną, jaka kiedykolwiek istniała.

  Bakulum może być całkiem długie. U morsów ma około 60 cm. Jednak u ludzi nie występuje w ogóle, co nieco zaskakuje naukowców.

  Ze względu na niezwykłe różnice w długości kości penisa, badacze postanowili odtworzyć ewolucyjną historię bakulum, śledząc jego wygląd u ssaków i naczelnych na przestrzeni lat. Badania prowadzili Kit Opie i Matilda Brindle z University College London (UCL), części Uniwersytetu Londyńskiego. Wyniki opracowania opublikowano w czasopiśmie "Proceedings of the Royal Society".

  Ma 95 mln lat

  Okazało się, że kość prącia wytworzyła się u ssaków ponad 95 mln lat temu i miały ją także pierwsze naczelne, które pojawiły się około 50 mln lat temu. Od tego czasu bakulum było większe lub mniejsze w zależności od gatunku. Wielkość kości nie jest jednak związana z rozmiarami zwierząt, u których występuje. Np. makak niedźwiedzi, zwierzę które waży jedynie około 10 kg ma wyjątkowo duże bakulum jak na swoje rozmiary. Ma ono do 5 cm. U nieco większych małp - mangab obrożnych - kość ta jest pięć razy krótsza.

  Granica trzech minut

  Zdaniem badaczy długość kości penisa była dłuższa u samców gatunków, u których akt penetracji trwał dłużej niż trzy minuty. Była to strategia, która pomagała zapłodnić samicę i trzymać ją dłużej z dala od pozostałych rywalizujących o jej względy samców. Kość prącia, która jest przymocowana do końca penisa, a nie do jego podstawy, zapewnia samcom wsparcie podczas wydłużonej kopulacji.

  Podstępna strategia

  U szympansów z kolei bakulum jest mniej więcej długości ludzkiego paznokcia. Mały rozmiar kości jest związany z bardzo krótkim aktem płciowym, który trwa u nich około siedmiu sekund. By chronić swoje dzieci przed samcami, szympansice odbywają stosunki ze wszystkimi męskimi osobnikami ze stada. W ten sposób matki zmniejszają ryzyko, że ich potomstwo zostanie zabite przez starsze szympansy.

  - Każdy z samców myśli, że może być ojcem potomstwa, a w interesie samicy jest to, by wszystko szybko się odbyło - mówi Opie.

  Monogamia a bakulum

  Naukowcy sądzą, że ludzie mogli utracić kość prącia w czasach, gdy monogamia stała się dominującą strategią reprodukcyjną, czyli za czasów Homo erectus - około 1,9 mln lat temu. Zdaniem badaczy w monogamicznych związkach mężczyzna nie musi spędzać wiele czasu na penetracji, bo kobieta nie zamierza uciec od razu do innego zalecającego się amanta. Tak przynajmniej jest w teorii.

  - Sądzimy, że kość prącia mogła zniknąć u ludzi ze względu na zmianę w systemie współżycia - mówi Opie. - To mógł być ostatni gwóźdź do trumny i tak już zmniejszonego bakulum, które następnie zanikło u pradawnych ludzi - dodaje.

  Choć wydaje się, że jesteśmy gatunkiem, u którego stosunek trwa długo, ewolucja i nasza budowa mówią co innego.

  - Z mniejszą konkurencją o samicę mniej potrzebujesz bakulum - wyjaśnia badacz. - Wbrew temu, co chcielibyśmy myśleć, w rzeczywistości jesteśmy jednym z gatunków, które znajdują się poniżej granicy trzech minut - dodaje.

   

  Archeolodzy wciąż dokonują niezwykłych odkryć. W 2015 roku w Gdańsku znaleźli sztucznego skórzanego penisa sprzed 300 lat.

 • u człowieka też jest
  w nocy i nad ranem, a potem się rozpuszcza... i od nowa
  ~m54 /2016-12-16 09:20
 • stary dowcip
  Pan zdał, a Pani się zdawało
  ~niziolek /2016-12-15 23:48
 • nieszczęście jak coś znajdzie się w ziemi coć nie stej ziemi
  archeolodzy się znajdą i chcą aby jakiś jeleń płacił im pensję
  graffiti50 /2016-12-15 13:35
 • A ja myślę coś innego.
  Mi się wydaje bardziej prawdopodobne, że zanikła z powodu sposobu poruszania się. W sumie dobrze, że zanikła, bo nie wyobrażam sobie łamania jej za każdym razem podczas chodzenia w obcisłych jeansach...
  ~parowkozerca /2016-12-15 10:39
 • Bakulum
  Bakulum rozwiązaniem problemu impotencji!A co jeśli się złamie? gips?:-)
  johnny75 /2016-12-15 10:28

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...