Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 25°C 29°C 19°C Przeważnie słonecznie
zwiń
Informacje
 • Skąd wzięły się czarno-białe pasy na zebrze? Podpowiedzią są gryzonie

  06-11-2016 08:02 Naukowcy rozwikłali zagadkę
  Skąd wzięły się czarno-białe pasy na zebrze? Podpowiedzią są gryzonie

  Co łączy afrykańskie myszy i amerykańskie wiewiórki?

  Wikipedia (CC BY SA 2.0) / Gilles Gonthier, (CC BY SA 3.0) / C.R.Selvakumar

  Naukowcy od zawsze chcieli dowiedzieć się, skąd wzięły się czarno-białe paski zebry. Badanie tych zwierząt w laboratorium mogłoby okazać się kłopotliwe, ponieważ są po prostu zbyt duże. Znaleźli jednak na to sposób i postanowili przyjrzeć się bliżej innym gatunkom, które także mają paski.

  By poznać tajemnicę pasków u zwierząt, badacze skupili się na dwóch gatunkach gryzoni - afrykańskich myszach z gatunku rhabdomys pumiliom i amerykańskich wiewiórkach pręgowcach amerykańskich. Najnowsze opracowanie opublikowano w serwisie Nature.

  - Te badania dostarczają ekscytujących nowych danych na odwieczne pytanie: jak ssaki zyskały paski? - mówi Larissa Patterson, zajmująca się ewolucyjną biologią rozwoju na Uniwersytecie Waszyngtońskim w Seattle.

  Ważny krok w zrozumieniu ewolucji

  Poznanie skomplikowanych mechanizmów, dzięki którym powstały białe i czarne paski, jest bardzo ważne w zrozumieniu ewolucji i dowiedzeniu się, w jaki sposób te cechy powstały, zauważa Tim Caro, biolog ewolucyjny z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis, który nie brał udziału w badaniach.

  Paski są istotne z różnych względów. W jednym z badań z 2012 roku, zespół badaczy wykazał, że czarno-białe ubarwienie zebr sprawia, że są mniej atrakcyjne dla gryzących much. Inne zwierzęta wykorzystują paski, by się ukryć lub zmylić drapieżniki, a jeszcze inne - by przyciągnąć odpowiednich partnerów.

  Rola genów

  Hopi Hoekstra, biolog ewolucyjny z Uniwersytetu Harvarda uważa, że paski stwarzają okazję, by dowiedzieć się, jak działają geny, podczas tworzenia się różnych wzorów u ssaków. Naukowcy na podstawie badań na myszach laboratoryjnych, ustalili już jakie geny odgrywają rolę w stymulowaniu rozwoju komórek pigmentowych i w wytwarzaniu pigmentu. Jednak te myszy naturalnie są pozbawione charakterystycznego wzoru pasków. Hoekstra razem ze swoimi kolegami postanowiła więc zbadać afrykańskie myszy z biało-czarnymi paskami na grzbiecie (rhabdomys pumiliom), zamieszkujące południowo-zachodnią Afrykę.

   

  Zespół naukowców najpierw skatalogował miejsca, w których wyrastały białe, czarne i żółte włosy (każde z nich u podstawy były czarne). Białe włoski znajdowały się w jasnych pasach na grzbietach myszy, a czarne dominowały w ciemnych prążkach. Następnie badacze prześledzili rozwój skóry u embrionów myszy, a później zbadali, jakie geny, związane z kolorem, były aktywne w różnych momentach rozwoju skóry.

  Za wszystko odpowiada gen Alx3

  Badacze odkryli, że w miejscach, gdzie mysz ma białe paski, komórki produkujące pigment (melanocyty) nie do końca się rozwinęły, przez co w tym miejscu powstało mniej ciemnego pigmentu. Zdaniem naukowców odpowiada za to gen o nazwie Alx3. Był on bardziej aktywny w miejscach, gdzie tworzyły się jasne prążki i hamował aktywność białka, powodującego wytwarzanie pigmentu przez komórki.

  By dowiedzieć się więcej o wytwarzaniu pasków u zwierząt, naukowcy zbadali także pręgowce amerykańskie (Tamias striatus), gryzonie z rodziny wiewiórkowatych, występujące we wschodniej części Ameryki Północnej. U tych zwierząt na grzbietach wytworzyły prawie identyczne paski, jak u afrykańskich myszy, jednak cechy te wykształciły się u nich niezależnie od siebie. Okazało się, że u pręgowców także kluczową rolę odgrywał gen Alx3. Zdaniem badaczy, jeśli oba gatunki dzieli 70 mln lat ewolucji, ten sam gen może być odpowiedzialny za tworzenie się pasków i innych charakterystycznych wzorów także u innych ssaków.

  Różne zdania

  Wyniki najnowszego opracowania zdają się potwierdzać teorię, że za powstawanie wzorów u innych ssaków odpowiada ten sam gen. Jednak zdaniem niektórych naukowców potrzebne są dalsze badania.

  - Myślę, że potrzebujemy więcej badań wysokiej jakości, takich jak te, na innych zwierzętach, by znaleźć odpowiedź na to pytanie - mówi Tim Caro.

  Jest nadzieja

  Jednak Michael Levine, biolog rozwojowy z Uniwersytetu Princeton (który, tak jak Caro, nie uczestniczył w badaniach) jest nastawiony pozytywnie, ponieważ gen odpowiedzialny za paski u badanych ssaków jest związany z genem, który kontroluje barwę odnóży muszek owocowych.

  - Wydaje się prawdopodobne, że Alx3 okaże się ważnym regulatorem ubarwień pasków u większości lub u wszystkich ssaków - mówi Levine.

  Jest to także ważna wskazówka w rozwikłaniu tajemnicy, jak zebry wytworzyły swoje paski. Wstępne badania wykazały, że u tych zwierząt gen Alx3 jest bardziej aktywny w białych fragmentach skóry niż w ciemnych. Potrzebne są jednak dalsze badania.

   

   

   

   

 • Ewolucyjna biologia
  Niesamowite! Ewolucja jest teorią bo niema na nia dowodów od czasów jej pomysłodawcy. Nie dość że utrzymuje ludzi w otumanieniu aż do dziś to jeszcze powstały naukowe kierunki jak np. ewolucyjna biologia.
  ~Blend /2016-11-07 06:54
 • Ewolucja
  Teraz wiem dlaczego po swiecie chodzi tak wielu idiotow.. przeciez oni pochodza od malpy....
  nano7 /2016-11-06 11:58
 • Ewolucja ?
  Czy ewolucja potrafi wyciągać wnioski, aby doprowadzić do uzasadnionych zmian w organizmie ? Tak na pewno ... jeden gen drugiemu genowi przekazał informację, że paski na zebrze ulepszą jej życie :) Ryba wyszła z wody i tak długo machała płetwami aż wyrosły jej pióra i stąd mamy ptaki .. pająki głodowały więc ewolucja "wymiśliła" sieci do łapania owadów :) itd itd ..
  ~Jurek /2016-11-06 09:42

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Afrykański żar zostanie w Polsce także przez najbliższe dni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....