Informacje
 • Czemu nie możemy przestać nucić niektórych piosenek? Znamy wytłumaczenie

  05-11-2016 10:23 Przeprowadzono badania na ten temat
  Czemu nie możemy przestać nucić niektórych piosenek? Znamy wytłumaczenie

  Niektóre piosenki zostają nam w głowie na długo

  PublicDomainPictures (CC0 Public Domain)

  Amerykańskie Stowarzyszenie Psychologiczne opublikowało badania, z których wynika, że z powodu konkretnych przyczyn, niektóre piosenki zostają nam w głowach dużo dłużej, niż inne. Dowiedz się, jakie cechy mają takie piosenki.

  Takie piosenki zwykle są szybsze, z łatwą do zapamiętania melodią, ale ze szczególnymi interwałami, takimi jak skoki lub powtórzenia, które wyróżniają je od innych popowych piosenek. Tak wynika z pierwszych przeprowadzonych na tak dużą skalę badań nad piosenkami, które nazwano "robaki w uszach", ang. earworms. Artykuł ukazał się w czasopiśmie "Psychologia Estetyki" i "Kreatywność i Sztuka".

  Przykładami takich piosenek m.in. są: "Bad Romance" Lady Gagi, "Don't Stop Believing" Journey, czy "Can't Get You Out Of My Head" Kylie Minogue.

  Cechy piosenek

  - Te piosenki mają dosyć szybkie tempo, pospolitą melodię i wyjątkowe interwały lub powtórzenia, takie jak w początkowej solówce "Smoke On The Water" Deep Purple, czy w refrenie "Bad Romance" - powiedziała główna autorka badań, dr Kelly Jakubowski z Uniwersytetu w Durham, w Wielkiej Brytanii. Dr Jakubowski prowadziła badania w Goldsmiths, na Uniwersytecie w Londynie.

  Tego typu piosenki są często puszczane w radiu, w najbardziej popularnych godzinach. Jednak w badaniach uwzględniono piosenki, których popularności i częstości puszczania w radiu nie brano pod uwagę.

  - Nasze badania pokazują, że w pewnym stopniu można przewidzieć, które piosenki zapadną ludziom w pamięci. Określa się to na bazie treści melodycznej piosenki. To może pomóc tekściarzom napisać coś, co zapadnie wszystkim w pamięci na wiele dni lub miesięcy - powiedziała dr Jakubowski.

  Ludzie zapamiętują melodie, które mają dużo wspólnego z globalnymi schematami muzycznymi, czyli posiadają formy muzyczne powszechne w zachodniej muzyce popowej. Jest tak np. w piosence "Twinkle, Twinkle Little Star", gdzie pierwsza fraza wzrasta w tonacji, a druga spada. Inne dźwięki wpisują się w ten sam wzór, co sprawia, że jest to łatwe do zapamiętania dla małych dzieci. Przykładem może być tutaj piosenka "Moves Like Jagger" Maroon 5.

  Ważne są interwały

  Na popularną, wpadającą w ucho piosenkę składa się jeszcze jeden, istotny składnik, jakim jest niezwykła struktura interwałów, np. niespodziewane skoki, czy bardziej powtarzające się nuty, niż w przeciętnej piosence popowej. Taką strukturę mają m.in.: "My Sharona" The Knack i "In The Mood" Glena Millera.

  Podczas badań poproszono 3 tysiące osób o wskazanie melodii najbardziej wpadających w ucho, następnie porównano je w bazie danych z piosenkami, które nigdy nie zostały wskazane, jako wpadające w ucho, ale były popularne i znajdowały się na listach przebojów w Wielkiej Brytanii. Cechy obu grup piosenek zebrano i porównano. Piosenki były ograniczone do najbardziej popularnych gatunków, popu, rocka, rapu i bluesa. Dane do badań zebrano w latach 2010-2013.

  Badania pomogły zrozumieć, jak działają połączenia w mózgu, które odpowiadają za postrzeganie, emocje, pamięć, spontaniczne myśli i zachowanie.

  Dr Jakubowski radzi, jak uwolnić się od takich piosenek:

  - wbrew pozorom słuchanie takiej piosenki na okrągło, w zapętleniu, może pomóc w uwolnieniu się od niej

  - warto rozproszyć swoją uwagę słuchając innej piosenki

  - staraj się nie myśleć o niej, powinna naturalnie zniknąć.

  Oto lista najbardziej wpadających w ucho piosenek:

  1. "Bad Romance" Lady Gaga

  2. "Can't Get You Out Of My Head" Kylie Minogue

  3. "Don't Stop Believing" Journey

  4. "Somebody That I Used To Know" Gotye

  5. "Moves Like Jagger" Maroon 5

  6. "California Gurls" Katy Perry

  7. "Bohemian Rhapsody" Queen

  8. "Alejandro" Lady Gaga

  9. "Poker Face" Lady Gaga

  Muzyka może też poprawić efektywność Twojego treningu:

 • Kalina
  Kalina "Nawet jeśli" - od kilku dni nie mogę jej się pozbyć z głowy.
  ~kol /2016-11-05 14:07

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...