Informacje
 • W Norwegii chcą odstrzelić 70 procent wilków, choć to gatunek krytycznie zagrożony

  21-09-2016 16:00 Ich populacja liczy poniżej 100 sztuk
  W Norwegii chcą odstrzelić 70 procent wilków, choć to gatunek krytycznie zagrożony

  Wilki w Norwegii są zagrożone wyginięciem

  Wikipedia

  Władze Norwegii zezwoliły na odstrzał 47 wilków. Okazuje się, że jest to 70 proc. populacji tego zagrożonego wyginięciem drapieżnika. "Nie widzieliśmy czegoś takiego od prawie 100 lat" - irytują się ekolodzy, którzy walczą z nową decyzją rządu.

  Norweski rząd zarządził odstrzał dwóch trzecich krajowej populacji wilków. Warto dodać, że w chwili obecnej wynosi ona jedynie 68 sztuk. Zgodnie z planem ma zostać zestrzelonych w sumie 47 wilków na terenie całej Norwegii.

  Władze tłumaczą, że chcą tym samym zyskać kontrolę nad populacją drapieżników i zmniejszyć szkody, jakie wyrządzają, m.in. pożerając owce.

  Zaskoczeni ekolodzy

  Jednak działania nie obeszły się bez słów krytyki. Organizacje ekologiczne, w tym norweski WWF twierdzą, że szkody wyrządzane przez tak małą populację wilków są marginalne. Uważają, że decyzja rządu jest nietrafna i zmotywowana innymi czynnikami. Podkreślają, że w Norwegii wilki dopiero od roku są uznawane jako gatunek krytycznie zagrożony.

  - Takie zachowanie jest nieadekwatne do sytuacji - powiedziała Nina Jensen z norweskiego WWF.

  Coraz więcej myśliwych

  Chętnych do polowań w Norwegii nie brakuje. W ubiegłym roku 11 tysięcy osób zgłosiło się, żeby otrzymać licencję na polowanie. W tym roku rząd zwiększył liczbę pozwoleń ze względu na duże zainteresowanie obywateli. Wilki dla polujących mogą więc być niesamowicie cennym trofeum.

  Wilki można spotkać również w polskich lasach. W styczniu 2016 roku w Olbrachtowie w woj. lubuskim wataha zbliżyła się do drogi:

 • Strachliwi ci Norwegowie
  U nas jest ponad 1000 wilków a lasów (razem z tundrą) procentowo mamy mniej i do wilków się nie strzela. Legalnie rzecz jasna. Pytanie czy oni tacy mądrzy a my głupi czy odwrotnie?
  ~gonzo /2016-10-04 18:19
 • To jest chore !!!
  Wikingowie chyba nie maj co robic. W ich kraju jeden wilk przypada na ponad 5 tys, km 2 ich powierzchni kraju. gatunek skrajnie zagrozony ! Pieniedzy im brakuje brakuje zeby na polowaniech zarobic ? Owce sa pozerane wielka mi strata. Owce mozna w zagrodzie rozmnazac. WILKA NIE !!! Niech norwedzy sie lepiej zastanowia czy oni powoli sie nie staja krytycznie zagrozonym gatunkiem. Jestem wsciekly na to ze dali na to zgode. Jestem strasznie wsciekly. I trzymam kciuki za te biedne wilki. Pozdrawiam
  ~Lukas /2016-09-21 19:39

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....