Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 17°C 23°C 12°C Przelotne opady
zwiń
Informacje
 • Nocą tornada są bardziej śmiercionośne

  08-09-2016 10:42 Najniebezpieczniejsze są między północą, a 6 rano
  Nocą tornada są bardziej śmiercionośne

  Tornada najbardziej groźne są nocą

  NOAA

  Z badań amerykańskich meteorologów wynika, że nocą tornada są bardziej niebezpieczne niż te w ciągu dnia. Przyczynia się do tego zmniejszona czujność ludzi, którzy w tym czasie śpią oraz panująca na dworze ciemność.

  Tornada pozostawiają po sobie ogromne zniszczenia. Te największe leje powietrza demolują całe miasta w zaledwie kilka minut. Wszystkie znane rodzaje tornad są śmiertelnie niebezpieczne, ale te, które powstają nocą, są bardziej groźne od innych.

  - Nocą słyszymy pędzące leje, ale ich nie widzimy. Jedynym źródłem światła są błyskawice, które uderzają w nieregularnym odstępie czasowym. W ciemności nie wiadomo czy tornado zmierza w naszym kierunku, czy może nagle zmieniło tor poruszania się - powiedział Reed Timmer, meteorolog z Accuweather.

  Nocą więcej ofiar

  Najnowsze metody ostrzegania przed trąbami powietrznymi w Stanach Zjednoczonych zmniejszyły liczbę ofiar związanych z tym zjawiskiem pogodowym. Jednak nocą nie jest się w stanie w czasie wnieść alarmu. Według badań przeprowadzonych w Uniwersytecie Północnego Illinois wynika, że nocą pojawia się jedynie 27 procent wszystkich tornad. Jednak przyczyniają się one do 39 procent przypadków śmiertelnych. Najbardziej niebezpieczne są tornada, które pojawiają się między północą, a 6 nad ranem. Wtedy prawdopodobieństwo, że skończy się tragedią, wzrasta 2,5 krotnie.

  Zmniejszona czujność

  Starszy synoptyk z Accuweather Andy Mussoline stwierdził, że istnieją dwa główne powody zwiększonego niebezpieczeństwa tornad nocą. Po pierwsze, podobnie jak Timmer przytoczył fakt, że jest ciemno i trudno dostrzec pędzący wir powietrza. Po drugie, nocą ludzie śpią, ich czujność jest zmniejszona, a urządzenia ostrzegawcze często wyłączone.

  - Nocą ludzie nie śledzą pogody, nie mają kontaktu z innymi ludźmi - powiedział Mussoline. - Chcemy, uświadomić ludzi, że nocą także trzeba dbać o swoje bezpieczeństwo i być czujnym - dodał.

  Pod koniec sierpnia ogromne tornado pojawiło się w Kokomo w stanie Indiana:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez najbliższe dwa tygodnie do Polski będzie płynąć bardzo ciepłe powietrze, a...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....