Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 24°C 25°C 15°C Częściowo słonecznie
zwiń
Informacje
 • Wrzesień i... rekordowe upały

  07-09-2016 09:16 Czemu zawdzięczamy tak wysokie temperatury?

  Rekordowe temperatury we wrześniu

  TVN Meteo

  Przyzwyczailiśmy się do tego, że we wrześniu powoli żegnamy się z latem, które chyli się ku końcowi. Obecne temperatury, wcale nas do tego nie skłaniają. W tym roku wrzesień jest rekordowo ciepły i nic nie wskazuje na szybkie przybycie jesieni. Jakie są przyczyny tak wysokich temperatur?

  Wyż, który rozciąga się nad Polską przyniesie nam wysokie temperatury - aż 31 st. C. Takie temperatury są dla nas z pewnością nie lada zaskoczeniem, gdyż nie przywykliśmy do takich temperatur u schyłku lata.

  "Przeciąg w Europie"

  Szykowaliśmy się na nadejście jesieni, a w Europie wciąż mamy lato. Wyż, znajdujący się obecnie nad Europą Środkową zapewnia nam piękną, słoneczną pogodę i to on jest przyczyną napływu ciepłego powietrza.

  Rekordowy wrzesień w Hiszpanii

  Najwyższe temperatury panują w Hiszpanii. Mieszkańcy myśleli, że 45,5 st. C to maksymalna temperatura, którą odnotują we wrześniu. Ten rekord został jednak pobity- wczoraj na południu Hiszpanii, na wschód od Cordoby, w mieście Montoro, zanotowano najwyższą w historii Europy temperaturę we wrześniu. Było tam aż 45, 7 st. C. Poprzedni rekord był w Cordobie, w 1948 roku. 68 lat temu termometry wskazały tam 44,9 st. C.

  Najwyższe temperatury

  Tak wysokie temperatury nie stanowią normy w ostatnich dniach lata. Najwyższą temperaturę w Europie zmierzono w sierpniu, w Atenach, stolicy Grecji. Było tam 48 st. C.

  Wielki europejski wyż

  Obecnie, jesteśmy pod wpływem wielkiego europejskiego wyżu. Stąd tak słoneczna pogoda nie tylko u nas, ale także w innych częściach kontynentu. Wyż znajdujący się nad środkową Europą jest bardzo rozległy. Zgodnie ze swoją cyrkulacją, zgodną z ruchem wskazówek zegara, sprowadza do Europy Środkowej, w tym do Polski coraz cieplejsze powietrze. - Z Afryki płynie ono do Hiszpanii i Portugalii - tłumaczy Tomasz Wasilewski. Powoduje to tam niewyobrażalne upały. - Upalne masy powietrza przenoszą się także do Francji i do Europy Zachodniej, nawet Wyspy Brytyjskie dostają trochę tego ciepła - dodaje.

  W Polsce upał nie będzie tak męczący. Przewidujemy temperatury w okolicach 30, 31 st. C. Pogodny wyż nas nie opuści.

  Niż nad Skandynawią

  Zupełnie inna pogoda panuje nad północną Europy. Tam znad Atlantyku napływa zimne powietrze, co skutkuje dużo niższymi temperaturami.

 • Szkoda gadać
  Kiedy to dziadostwo się skończy? Pogoda dla darmozjadów,zapłacimy wysoką cenę za taką suszę.
  ~Elka /2016-09-08 14:18

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W niedzielę chłodniejsze atlantyckie powietrze zaczęło wypierać afrykański żar. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...