Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 11°C 18°C 11°C Przeważnie słonecznie
zwiń
Informacje
 • Wrony wciąż zaskakują inteligencją

  16-08-2016 07:50 Zobacz co potrafią wrony z Nowej Kaledonii

  Wrony z Nowej Kaledonii potrafią rozwiązywać logiczne zagadki, czy też budować własne narzędzia. Ostatnio naukowcy zauważyli, że ptaki te używają tych narzędzi do przenoszenia pożywienia i innych rzeczy. Jakie jeszcze umiejętności posiadły ptaki z rodziny krukowatych?

   

  Nowa Kaledonia to piękne francuskie terytorium zamorskie w zachodniej części Oceanu Spokojnego, w Melanezji, leżące 1400 km na wschód od Australii i 1500 km na północny zachód od Nowej Zelandii. Obszar słynie również z wron, które swoją inteligencją dorównują 7- latkom.

  Co potrafią wrony?

  Wrony z Nowej Kaledonii potrafią budować własne narzędzia, których, jak ostatnio zauważyli naukowcy, używają do przenoszenia pokarmu i innych przedmiotów. To ponoć pierwsze takie zachowanie zaobserwowane w świecie ptaków. Świadczy to o prowadzeniu eksperymentów i poszukiwaniu nowych rozwiązań przez te nad wyraz rozwinięte ptaki, a także pokazuje, iż dostrzegają one różnice w fizycznych cechach przedmiotów, a potem odpowiednio je wykorzystują oraz pojmują ciąg przyczynowo-skutkowy.
  Zwierzęta te żyją w niewoli. Naukowcy są zatem ciekawi, czy będą się one tak samo zachowywać na wolności i w jaki sposób wykorzystają one te umiejętności w naturalnym środowisku.

  Zaskakujące umiejętności

  Ptaki z rodziny krukowatych od zawsze słynęły z nieprzeciętnej inteligencji. Amerykańskie dzikie wrony gdy zobaczą innych swoich przedstawicieli martwych, wiedzą, że mogą spodziewać się niebezpieczeństwa. Sójki chowają zgromadzoną żywność w 200 miejscach (i potrafią je zapamiętać), uważając przy tym, aby nikt ich nie obserwował.

  Zobacz niesamowite zdjęcia wrony i w jaki sposób ona wykorzystała swoją inteligencję.Fotograf podczas fotograficznej wyprawy, na której zamierzał uchwycić w swoim obiektywie polującego orła, był świadkiem niezwykłego zdarzenia. Na plecach lecącego drapieżnika usiadła wrona.
 • intel
  T O N I E W R O N A
  ~one /2016-08-16 09:46

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez najbliższe dwa tygodnie do Polski będzie płynąć bardzo ciepłe powietrze, a...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....