Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 23°C 23°C 12°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • Groźny żółw jaszczurowaty po raz pierwszy schwytany w Polsce

  07-07-2016 15:42 Został odłowiony z zalewu

  Wyłowiony ze stawu żółw jaszczurowaty

  Fundacja Epicrates

  W zalewie w Kutnie znaleziono niezwykłe zwierzę. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że gad nie występuje naturalnie w Polsce i jest groźny dla ludzi. Żółw trafi teraz do Lublina i zostanie przebadany.

  Żółw jaszczurowaty (Chelydra serpentina) - bo to jego wyłowiono w środę w Kutnie - osiąga długość nawet 80 cm długości i wagę 30 kg. Dzięki silnym szczękom z łatwością może odgryźć człowiekowi palec. Naturalnie występuje na pograniczu Stanów Zjednoczonych i Kanady, więc bardzo dobrze czuje się w klimacie umiarkowanym.

  Groźny gad

  Niebezpieczny żółw najprawdopodobniej został wypuszczony do zbiornika wodnego przez nierozważnego hodowcę. Niestety takie przypadki się zdarzają, a zwierzęta, które nie występują naturalnie w danym środowisku mogą spowodować wiele szkód. Żółwie jaszczurowate zjadają duże ilości ryb, przez co zaburzają równowagę ekosystemu. Mogą także przenosić choroby, które do tej pory nie występowały w naszym kraju.

  Żółwia wyłowili z wody pracownicy Fundacji Epicrates. Zwierzę zostało złapane na linkę z przynętą. Teraz trafi do Lublina i tam będzie badane pod kątem patogenów, bakterii, grzybów i wirusów, które może mieć.

  Pierwszy przypadek w Polsce

  To pierwszy przypadek odłowu żółwia jaszczurowatego w Polsce. Schwytany osobnik to samiec. Ma 30 cm długości (z wyciągniętą szyją i ogonem 75 cm) i waży 8 kg. Aby hodować te gady w naszym kraju, trzeba posiadać specjalnie zezwolenie. Wynika to z inwazyjności gatunku, który szybko przystosowuje się do nowych warunków.

 • NO I???
  tatuś kupił synkowi zółwika a potem wywalił do jeziorka
  ~NOO /2016-07-08 18:38
 • lajtowy
  lajtowy żółwik. Jak nie staniesz przed nim i nie będziesz czekać, aż Cię dziabnie to Ci nic nie zrobi :0
  ~KARASIALDO /2016-07-08 17:58
 • 2 przypadek w Polsce
  Parę lat temu w Gdyni jedna z mieszkanek tego Miśta znalazła takiego w rowie i przekazała do oceanarium gdzie przebywa po dzień dzisiejszy.
  ~On gdynia /2016-07-07 22:02
 • UWAGA!
  Takie zolwie wyciagalem na wędce w kanadzie. Normalnie biorą. NIGDY DO NIEGO BLISKO NIE PODCHODDZIE. Ma taki start przez pierwsze 4-5 metrow, ze z latwoscia dogoni czlowieka. Do tego wysuwa mu sie szyja na ok 50cm. Pysk ma zakonczony podobnie jak dziób papugi - jak gilotyna. Jak zlapie za palce to nie macie szans, z nogi to by wyrwał kawał mięsa. Nawet w kanadzie miejscowi jak wyciagaja go na wedce to z daleka odcinają zylke z haczykim. Jak z nimi rozmawialem to mowili ze ma taka slinę, ze przeżre nawet metal i z czasem haczyk mu sam odpadnie.
  ~MaX /2016-07-07 21:30
 • Om
  Nie jest tak sympatyczny z pyska jak Wielki Om ;)
  ~Omnomnom /2016-07-07 19:28

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez najbliższe dwa tygodnie do Polski będzie płynąć bardzo ciepłe powietrze, a...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....