Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 7°C 12°C 8°C Zachmurzenie duże z przelotnymi opadami
zwiń
Informacje
 • Wykluły się unikalne ptaki. Ornitolodzy je obrączkują

  22-06-2016 10:55 W Polsce żyje tylko kilkadziesiąt tych ptaków

  Zaobrączkowano młode rybołowy

  TVN24

  W Polsce zaczęło się licznie i obrączkowanie rybołowów. W tym sezonie wykluło się sześć piskląt, co bardzo cieszy ornitologów.

  W tym roku w dwóch gniazdach urodziło się w sumie sześć młodych. Rodzicami trzech z nich są Szuwarek i RoSzponka, których gniazdo można oglądać online.

  Naukowcy chcą zbadać młode ptaki, zanim nauczą się latać i opuszczą rodzinne gniazda. Pierwsze próby lotów nastąpią po ok. siedmiu tygodniach od wyklucia (na przełomie czerwca i lipca). Młode opuszczą gniazdo dopiero pod koniec lipca.

  Trwa obrączkowanie

  Ornitolodzy mierzą, ważą, a także obrączkują młode osobniki, by móc później je rozpoznać. Gdy ktoś zrobi zdjęcie danemu ptakowi, dzięki numerowi znajdującemu się na obrączce na jego nodze, będzie można dowiedzieć się skąd pochodzi. W ten sposób naukowcy pozyskają informacje na temat życia zwierzęcia.

  - Dowiemy się w jakim miejscu był obserwowany, którędy leciał, jak długo żył, w jakich miejscach przebywał - mówi Tadeusz Mizera z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

  Jedynie 56 osobników

  W Polsce gniazduje jedynie 56 rybołowów. To bardzo mało, dlatego ornitolodzy cieszą się z każdego wyklutego pisklęcia. Tym bardziej, że niestety zdarza się, iż ptaki te padają ofiarami ludzi. Mimo, że gatunek jest w Polsce pod ścisłą ochroną, w maju tego roku w południowej Wielkopolsce zastrzelono jednego z tych rzadkich drapieżników.

  - Są u nas skrajnie rzadkie i wstyd powiedzieć, ale są prześladowane. W XXI wieku niestety strzela się jeszcze u nas do rybołowów - mówi Mizera.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po chłodnym długim weekendzie temperatura zacznie stopniowo rosnąć, a za tydzień...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...