Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 7°C 12°C 8°C Zachmurzenie duże z przelotnymi opadami
zwiń
Informacje
 • Na Lubelszczyźnie nawałnice zrównały budynki z ziemią. "Liczba interwencji nie oddaje skali zjawiska"

  21-06-2016 16:00 Wiatr zrywał dachy i łamał całe pasma drzew

  Zniszczenia w miejscowości Sulów

  TVN24

  Nawałnice, które wystąpiły w poniedziałek doprowadziły do licznych zniszczeń w kilku gminach w województwie lubelskim. Wichura łamała drzewa i zrywała dachy z budynków. Strażacy interweniowali ponad 70 razy, jednak ta liczba nie oddaje skali zjawiska. Zdjęcia i nagrania z miejscowości, nad którymi przeszły gwałtowne burze, internauci przesyłali na Kontakt 24.

  W woj. lubelskim straż pożarna interweniowała ponad 70 razy, jednak jak informują strażacy, skala zniszczeń jest dużo większa.

  - Połowa z tych zgłoszeń to pozrywane dachy budynków - tłumaczył bryg. Michał Badach z zespołu prasowego komendy. Silny wiatr przewracał drzewa między innymi w gminach Bychawa, Zakrzew i w powiecie kraśnickim.

  Liczne akcje strażaków

  - Liczba interwencji nie oddaje skali zjawiska - mówił Badach.

  W kilku przypadkach liczne działania strażaków klasyfikowane były jako jedna interwencja. Taka sytuacja miała miejsce m.in. w miejscowości Blinów (powiat kraśnicki), gdzie zniszczeń było najwięcej. Badach poinformował, że zostało tam uszkodzonych kilkadziesiąt domów. Wiele z nich miało zerwane dachy, a niektóre były całkowicie zawalone.

  Po nawałnicy w miejscowości Sulów 30 domów i 100 budynków gospodarczych zostało uszkodzonych. Niektóre z nich nawałnica dosłownie zrównała z ziemią. Z powodu uszkodzonych linii energetycznych 500 rodzin nie ma prądu. Do godz. 17 awarie mają zostać usunięte.

  Trudna sytuacja panowała także w Woli Gałęzowskiej (powiat lubelski). Wszystkie te miejscowości są położone blisko siebie. Największe zniszczenia nawałnice spowodowały w wąskim pasie o długości około 20 km.

  Jak poinformował bryg. Michał Badach, w Woli Gałęzowskiej połamane przez silny wiatr drzewo przewróciło się na zbiornik z gazem znajdujący się na terenie domu dziecka.

  - Zbiornik został już uszczelniony i zabezpieczony - mówił. Na pytanie o skutki silnego wiatru, strażak odpowiedział, że wiatr nie łamał pojedynczych drzew. - Połamane są całe pasy, wiatr był bardzo silny - dodał.

  Widać to na zdjęciach, które na skrzynkę Kontaktu 24 z miejscowości Wola Gałęzowska przesyłali internauci. - W terenie zabudowanym wyrządził wiele zniszczeń budynków, dachów oraz wywracał blaszane garaże - napisał autor zdjęć.

  Łącznie około tysiąca interwencji

  Od piątku (17 czerwca) łączna liczba interwencji oscyluje na poziomie około tysiąca. Większość dotyczyła usunięcia powalonych na drogi konarów, uniemożliwiających przejazd.

  - Zgłoszenia wpływają cały czas. Strażacy jeżdżą z jednej interwencji na drugą - tłumaczy członek zespołu prasowego. - Na razie nie mamy informacji aby ktoś został poszkodowany - dodał.

  Prawie jak trąba

  Nawałnica o niszczycielskiej sile rozpętała się tuż przed godz. 19. - Z opisu mieszkańców i poszkodowanych zjawisko było swoistą trąbą powietrzną - przyznał bryg. Badach.

  Zaznaczył, wskazując na zniszczony budynek, którego dach zerwała wichura, że szkody przypominają te, jakie powodują trąby powietrzne. - Za mną są dwa zniszczone budynki, podczas gdy stojące 100 metrów dalej są nietknięte - zauważył. - To rzeczywiście był bardzo silny wiatr - dodał.

 • Wczorajsza nawałnica
  Mieszkam w woj.lubelskim a dokładnie w Kraśniku i miedzy innymi u mnie była tez silna burza, na szczęście nie trąba powietrzna ale porywisty wiatr z gradem , grad miał wielkość kurzych jajek. Masakra co porobiło :( zniszczone kwiatki , w ogródku zrównane z ziemią nie ma żadnego warzywa, wybite okno itp.
  ~Edyta /2016-06-21 18:36
 • Polska B
  No tak, gdyby to było mazowieckie albo śląskie to już na miejscu byłaby Pani Premier i zapewniała, że rząd pomoże. Ale, że to niekochana Polska B to mamy jeden artykulik na TVN Meteo i nara. Smutne.
  ~Miss Be /2016-06-21 17:54

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po chłodnym długim weekendzie temperatura zacznie stopniowo rosnąć, a za tydzień...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...