Informacje
 • Królewski przypływ zabił dwie osoby

  16-06-2016 10:35 Porwała je wysoka fala

  Na Bali, w wyniku silnych pływów, zginęły dwie osoby. Turyści zostali wciągnięci do wody przez fale, podczas tzw. królewskiego przypływu. Ekspert podkreśla, że nie należy mylić tego zjawiska z falami tsunami.

  Dwoje turystów z Hongkongu i Singapuru zginęło 9 czerwca po tym, jak ogromne fale wciągnęły ich do oceanu. Do zdarzenia doszło na popularnej wśród surferów plaży Padang Galak Beach, znajdującej się w miejscowości Sanur, na południu wyspy. Wysokie fale zniszczyły także lokalną restaurację.

  "King Tides"

  Na indonezyjskiej wyspie Bali, położonej w archipelagu Małych Wysp Sundajskich, występuje obecnie wyjątkowo silny przypływ, określany mianem "King Tides". Powoduje on duże fale i wyjątkowo wysoki poziom wody w oceanie.

  Robert Brander, ekspert ds. procesów przybrzeżnych z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Sydney, zaznacza, by fal pływowych nie mylić z falami tsunami.

  - Niebezpieczne fale, które pojawiły się ostatnio na Bali, nie były efektem fali tsunami, ale kombinacją trwałych wysokich fal, generowanych przez silny cyklon umiarkowanych szerokości geograficznych, zlokalizowany na oceanie na południe od Australii Zachodniej - mówi Brander.

  Pływy a fale tsunami

  Pływy to nieustanny ruch wody na powierzchni Ziemi, powodowany siłami przyciągania Księżyca i Słońca. Wielkość pływów zależy od wielu czynników, takich jak kształt wybrzeża, czy głębokość morza. Przede wszystkim jest to jednak zależne od pozycji Słońca i Księżyca względem Ziemi. Najsilniejsze pływy (syzygijne) występują, gdy Księżyc, Ziemia i Słońce znajdują się w linii prostej (w trakcie pełni oraz nowiu Księżyca). Podczas przypływu poziom morza się podnosi, a w trakcie odpływu - opada.

  Fale tsunami wywoływane są przez gwałtowne zjawiska na powierzchni Ziemi, takie jak podwodne trzęsienia, wybuchy wulkanów, czy osuwiska. Fale te dochodzą do kilkuset kilometrów. Dopiero w strefie brzegowej fala ulega spiętrzeniu i może osiągać wysokość kilkudziesięciu metrów.

  "Wszystko wróci do normy"

  Jak tłumaczy ekspert, podczas królewskiego przypływu fale są bardzo wysokie i silne.

  - Te ogromne fale wystąpiły akurat w czasie królewskiego przypływu, czyli największych pływów w roku. Oznacza to, że w okolicach przypływu wzbierająca woda prowadzi do gwałtownego wzrostu fal, które docierają na plażę o wiele dalej niż zazwyczaj. Cofająca się fala jest także bardzo silna. To niebezpieczne warunki, ale nie są to fale wyjątkowe, ani tsunami. Wszystko wróci do normy, gdy zakończy się królewski przypływ, a poziom wody opadnie - dodaje.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....