Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 8°C 19°C 2°C Przejściowe zachmurzenie
zwiń
Informacje
 • W Indonezji zatrzęsła się ziemia

  09-06-2016 08:12 Wstrząsy miały magnitudę 6,2
  W Indonezji zatrzęsła się ziemia

  Trzęsienie ziemi w Indonezji

  USGS

  W czwartek rano Indonezję nawiedziło trzęsienie ziemi. Wstrząsy o magnitudzie 6,2 były odczuwalne na wyspach archipelagu Małych Wysp Sundajskich, m.in. na wyspie Lombok.

  9 czerwca trzęsienie ziemi nawiedziło indonezyjskie wyspy. Jak podaje amerykańska agencja naukowo-badawcza USGS, wstrząsy o magnitudzie 6,2 wystąpiły o godzinie 11.13 lokalnego czasu, 234 km na południe od wyspy Lombok, gdzie były odczuwalne.

  Hipocentrum zjawiska znajdowało się na głębokości 29 km. Dwie godziny wcześniej w tym samym regionie wystąpiło trzęsienie o sile 4,3 st. w skali Richtera.

  Panika i strach

  Według osób, które doświadczyły zjawiska, w okolicznych miastach zapanowała panika. Przestraszyli się także turyści na wyspie Bali.

  - Wstrząsy trwały chwilę. Ludzie w panice wybiegali z domów - mówi jeden ze świadków.

  Choć trzęsienie o tej sile może powodować duże straty, nie ma doniesień o zniszczeniach. Zjawisko nie spowodowało także zagrożenia falą tsunami.

  - Trzęsienie było silne, wstrząsy trwały po 3-4 sekundy, ale nie spowodowały zagrożenia tsunami - mówi Sutopo Purwo Nugroho, rzecznik indonezyjskiej agencji ds. łagodzenia skutków katastrof (ang. Indonesia's Disaster Mitigation Agency).

  Strefa trzęsień ziemi

  Indonezja znajduje się w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia, otaczającym Ocean Spokojny. To strefa, w której regularnie odnotowuje się wysoką aktywność sejsmiczną i często dochodzi do trzęsień ziemi oraz erupcji wulkanów.

   

  Ostatnie duże trzęsienie ziemi wystąpiło 16 kwietnia w Ekwadorze. Zginęło wtedy 660 osób, a 4600 zostało rannych. Akcja ratunkowa trwała do maja.

   

   

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...