Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 18°C 18°C 11°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • Krokodyle ludojady odnaleziono na Florydzie

  24-05-2016 07:18 Groźny gatunek przybył do USA w niejasnych okolicznościach
  Krokodyle ludojady odnaleziono na Florydzie

  Krokodyl nilowy

  Wikipedia (CC BY SA 4.0) / Hans Hillewaert

  Na Florydzie żyje gatunek krokodyla, któremu zdarza się - i to stosunkowo często - atakować ludzi. Naukowcy obawiają się, że krokodyl nilowy okaże się gatunkiem inwazyjnym.

   

  W latach 2000-2014 zespół naukowców z University of Florida badał żyjące na terenie stanu populacje krokodyli. Jak wykazały szczegółowe badania genetyczne, natknięto się m.in. na trzy niewystępujące w tej części świata krokodyle nilowe. Dwa z nich pływały w bagnach Parku Narodowego Everglades, a trzeci przebywał na... werandzie jednego z domów w Miami.

  Postrach Afryki

  Naturalnie krokodyle nilowe występują w Afryce Subsaharyjskiej. Mogą osiągać długość ponad pięciu metrów i bywają bardzo agresywne. Jedzą wszystko - zebry, bawoły, hipopotamy i ludzi, co czyni je jednymi z najbardziej niebezpiecznych zwierząt na Ziemi. Pomiędzy rokiem 2010 a 2014 krokodyle nilowe zaatakowały ludzi w Afryce aż 480 razy. 123 osoby zginęły.

  Skąd krokodyle nilowe wzięły się na południu Florydy? Jak zaznacza Kenneth Krysko, współautor opracowania na temat osobników, "nie przypłynęły z Afryki". Raczej nielegalnie je przemycono. Ponieważ gady są do siebie bardzo podobne genetycznie, zapewne pochodzą z tego samego obszaru, jednak nie jest on dokładnie znany.

  Raj dla obcych gatunków

  Na Florydzie można znaleźć najwięcej na świecie osobników introdukowanych, czyli sztucznie wprowadzonych na dany obszar. Jeśli chodzi o krokodyle, to na półwyspie żyje pięć gatunków. Endemiczny jest tylko aligator amerykański (Alligator mississippiensis), reszta to gady obcego pochodzenia.

  Subtropikalny klimat Florydy jest komfortowym środowiskiem dla wielu zwierząt, które się stamtąd nie wywodzą. Wśród nich należy wymienić choćby pytona birmańskiego czy rzekotkę kubańską. Choć są to gatunki inwazyjne, nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla ludzi. Co innego krokodyle nilowe, które są znacznie bardziej niebezpieczne, tym bardziej, że często wchodzą na werandy domów.

  - Jako biolog mam nadzieję, że przedstawienie krokodyla nilowego na Florydzie otworzy oczy ludzi na problem inwazyjnych gatunków, które tu występują - mówi współautorów badań Kenneth Krysko, obawiający się, że przedstawiceli gatunku jest w stanie więcej. - Teraz mamy tu jeszcze jeden gatunek i nie jest to mały gekon z Afryki - dodaje

   

  Na szczęście gady zamieszkujące Polskę nie są aż tak groźne i nie zagrażają naszemu życiu. Zobacz, jak jaszczurka zwinka wyleguje się w wiosennym słońcu.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....