Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 6°C 19°C 3°C Zachmurzenie duże z przelotnymi opadami
zwiń
Informacje
 • Bociany wróciły, czekamy na dziwonie

  21-04-2016 08:00 A także na słowiki, jerzyki i wilgi

  Tylko bociania młodzież się nie spieszy

  sxc.hu

  Na Podkarpaciu zakończyły się powroty bocianów z zimowisk w Afryce. W regionie pojawiły się też m.in. jaskółki. - Czekamy na słowiki, wilgi, jerzyki i dziwonie - powiedział ornitolog dr Marian Stój.

  Pierwsza fala bocianów przybyła w ostatniej dekadzie marca.

  - W kilkanaście dni później do Polski dotarła kolejna fala tych ptaków. Zaraz po przylocie szybko zajęły wolne gniazda. Niektóre pary zdążyły złożyć już jaja - zauważył ornitolog.

  Do Polski nie dotarło natomiast jeszcze młode pokolenie bocianów; osobników w drugim i trzecim roku życia, które nie przystępują jeszcze do rozrodu i nie zakładają gniazd.

  - Bociania młodzież nie spieszy się z powrotem. Bywa, że do naszego kraju dociera dopiero w połowie, a nawet pod koniec maja - dodał dr Stój.

  Przypomniał, że bociany gniazda zakładają w czwartym roku życia.

  - Wśród młodych bocianów notujemy również największe straty. Brak doświadczenia sprawia, że znaczna ich część ginie podczas migracji – zaznaczył.

  Jak ocenia ornitolog, to przede wszystkim z braku doświadczenia, a także nieznajomości wielu przeszkód.

  - Liczne są w tej grupie kolizje i porażenia prądem po zderzeniu z linią energetyczną. Takich przypadków jest znacznie mniej wśród osobników starszych, czyli bardziej doświadczonych - powiedział.

  Jaskółki w gniazdach

  Nieco później po bocianach na Podkarpaciu pojawiły się również jaskółki dymówki; pierwsze na początku kwietnia, a w połowie miesiąca większość zajęła już swoje gniazda. W Polsce żyją trzy gatunki jaskółek. Oprócz dymówek są to brzegówki i oknówki.

  Brzegówki gnieżdżą się w norach wygrzebanych przez siebie w urwiskach nad brzegami rzek i stawów, a oknówki gniazda zakładają w niszach okiennych na zewnątrz budynków. Granatowo-czarno-białe, o rdzawej gardzieli, dymówki gniazdują wewnątrz budynków; najczęściej w oborach i stajniach.

  Klucze żurawi

  Powroty z zimowisk zakończyły też żurawie. Choć jeszcze na początku miesiąca nad Przełęczą Dukielską w Beskidzie Niskim można było oglądać liczące nawet 200-300 osobników klucze, to nad Podkarpaciem żurawie jedynie przelatują; ich celem są głównie pojezierza w północnej części Polski.

  A na te ptaki czekamy

  W naszym kraju nie ma jeszcze słowików, wilg, jerzyków oraz dziwoni, które do swych miejsc lęgowych wracają dopiero na przełomie kwietnia i maja, a w przypadku dziwoni w połowie maja.

  - Są to gatunki ciepłolubne; w zasadzie one zamykają przyloty ptaków z zimowisk - zauważył przyrodnik.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po chłodnym długim weekendzie temperatura zacznie stopniowo rosnąć, a za tydzień...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...