Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 17°C 21°C 13°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • "Wszystko jest zdewastowane". Największa powódź od 70 lat na Wyspach Brytyjskich

  28-12-2015 19:41 Prognozowane są dalsze opady
  "Wszystko jest zdewastowane". Największa powódź od 70 lat na Wyspach Brytyjskich

  Ogromna powódź w Wielkiej Brytanii

  Fot.: Maciej Piszczek, film: TVN24

  Podczas świąt w Wielkiej Brytanii doszło do wielkiej powodzi. W hrabstwie Yorkshire jest ona największa od 70 lat. - Czekamy na pomoc - apelują mieszkańcy. Zniszczona została także starówka w miejscowości York. Straty w całym kraju sięgają blisko półtora miliarda funtów (około 8 miliardów złotych), a lokalni synoptycy ostrzegają, że zbliża się kolejny atak nawałnic.

  Fatalna pogoda podczas ostatnich dni na Wyspach Brytyjskich doprowadziła do licznych podtopień i rozległych powodzi na terenie Anglii, Szkocji i Walii. Najgorsza sytuacja panuje w hrabstwie Lancashire i Yorkshire na północy Anglii. Władze tego drugiego hrabstwa podają, że to najgorsza powódź od 70 lat.

  - Woda wdzierała się bardzo szybko, nie było żadnego ostrzeżenia. Wszystko jest zdewastowane. Biegaliśmy jak szaleni, próbując wynosić rzeczy na zewnątrz. Czekamy na pomoc - mówią ludzie, którzy ucierpieli podczas powodzi.

  W poniedziałek pogoda poprawiła się i rozpoczęto usuwanie szkód.

  - W hrabstwach najbardziej dotkniętych przez powódź trwa już porządkowanie. Jedynie tam, gdzie jest to możliwe, a tych miejsc jest jak na razie niewiele - powiedział Artur Kieruzal z Polskiego Radia Londyn.

  O tym, jak wygląda sytuacja, informują nas także przebywający na Wyspach Brytyjskich Polacy, przesyłając na Kontakt 24 filmy i zdjęcia.

  Woda zalała starówkę

  W niedzielę nieopodal miejscowości York, stolicy hrabstwa Yorkshire, otworzono tamę na rzece, która przepływa przez miasto. Tym samym zalane zostało historyczne centrum i kilka tysięcy ludzi pozbawiono dachu nad głową. Przez York w poniedziałek przelała się fala kulminacyjna, która na szczęście była niższa od prognozowanej.

  - Przy usuwaniu szkód pracują setki strażaków, policjantów oraz pół tysiąca brytyjskich żołnierzy - poinformował Kieruzal. - Usuwają szkody, ale także zabezpieczają przed kolejnymi atakami powodzi - dodał.

  Dalsze opady

  Prognozy pogody nie wyglądają najlepiej.

  - Mimo, że pogoda w poniedziałek bardzo się poprawiła, to brytyjskie służby meteorologiczne Met Office już zapowiedziały kolejny atak sztormów w połowie tego tygodnia. Deszcze mają być równie obfite co poprzednio, a biorąc pod uwagę obecny stan wody w wielu miejscach, szkody mogą być jeszcze większe - zapowiedział Kieruzal. - Na razie szacuje się, że powódź pochłonęła około półtora miliarda funtów - dodał.

  Setki alertów i ostrzeżeń

  BBC podaje, że na terenie Wielkiej Brytanii wydano ponad 300 ostrzeżeń i alertów. Aż 22 z nich są najwyższego, czerwonego stopnia. Na terenie Lancashire, jak podała Agencja Ochrony Środowiska, poziom każdej rzeki jest rekordowo wysoki.

  Zalane miasta

  Według Agencji Ochrony Środowiska od początku grudnia przez powodzie dotkniętych zostało ponad 5 tys. nieruchomości. Zalane zostały m.in. miasta Carlisle, Keswick i Lancaster, a także Park Narodowy Lake District, który przyciąga co roku miliony turystów.

  Zabezpieczenia

  Ze względu na zagrożenie spowodowane wystąpieniem rzek z koryt zdecydowano o ewakuacji mieszkańców Mytholmroyd, West Yorkshire, Ribchester i Whalley. W Kumbrii natomiast żołnierze pomagają we wzmocnieniu wałów przeciwpowodziowych. Brytyjska armia została zaangażowana do budowania ubezpieczeń na obszarach najbardziej narażonych na ponowne zalanie.

  Elizabeth Truss, sekretarz Departamentu Środowiska, podkreśliła na spotkaniu sztabu kryzysowego, że priorytetem służb w obecnej sytuacji jest ochrona ludzkiego życia, a w drugiej kolejności - ochrona budynków.

 • 2016 powodzie w Polsce
  W zwiazku z aktywnoscia ElNinio, wydaje sie, ze i w Polsce bardzo powaznie wzrasta ryzyko powodzi na skale tej z 1997, w pozniejszych kwartalach noowego roku.
  ~Bartosz Kawski /2015-12-26 11:44
 • Wielka Brytania jest wielka
  Pisza ze powodzie w Wielkiej Brytanii a puzniej mama pisze do mnie czy nie tone.Ludzie SZkocja nie jest w calej WB.
  ~GGGG77 /2015-12-26 10:01

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...