Informacje
 • Pięć najzdrowszych kuchni świata

  27-12-2015 13:40 "Aktywny ranking"

  W najzdrowszych kuchniach świata nie brakuje ryb

  TVN Meteo Active

  Jeśli chcecie żyć długo i zdrowo, to łaskawym okiem popatrzcie na kuchnie świata. Znajdziemy w nich wiele inspiracji smacznych i dietetycznych potraw. W magazynie "Aktywny ranking" przedstawiamy Wam pięć najzdrowszych kuchni świata.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

  Ryby, ostre przyprawy, dużo czosnku i warzyw.  Tak w skrócie można opisać dietę zdrowego człowieka. Poniżej podajemy zestawienie pięciu najzdrowszych kuchni świata.

  5. Szwedzka

  To jedna z najprostszych kuchni europejskich. Bogata jest w śledzie, makrele, łososie, przyrządzane na zimno, marynowane, wędzone. Na stole szwedzkim podaje się także owoce morza, ciemny i jasny chleb, warzywa i ziemniaki oraz gorące dania przygotowane z wieprzowiny, baraniny lub cielęciny. Dzięki restrykcyjnym przepisom szwedzka żywność należy do najczystszych w Europie.

  4. Grecka

  Kuchnia bogata jest w sosy pomidorowe doprawiane czosnkiem. Zawarty w czosnku siarczek allilu wzmacnia działanie likopenu, związku o właściwościach przeciwrakowych, który uwalnia się z pomidorów pod wpływem podwyższonej temperatury. W śródziemnomorskich daniach pomidory łączy się brokułami, które też chronią przed rakiem.

  3. Indyjska

  Hindusi właściwie nie zapadają na choroby cywilizacyjne dzięki diecie bogatej w warzywa, ryz i przyprawy. Ze względów religijnych hindusi prawie  nie jedzą mięsa, a ich kuchnia opiera się głównie na ryżu. Hindusi swoje posiłki komponują z fasoli, grochu, soczewicy i owoców. Stosują mnóstwo antynowotworowych przypraw. Kurkuma o silnym działaniu przeciwnowotworowym dosypywana jest do prawie wszystkich potraw.

  2. Francuska

  Wyrafinowana, bogata w tradycję, niekiedy kontrowersyjna, ale też zdrowa. Świadczy o tym chociażby fakt, że Francuzi należą do jednego z najzdrowszych narodów świata. nie wychodzą z domów bez śniadania, przez cały dzień popijają wodę, uwielbiają sałaty, poza tym nie spieszą się i powolnie przeżuwają każdy kęs potrawy. Jedzą też regularnie. Dochodzi do tego jeszcze picie wina, które doskonale działa na serce.

  1. Japońska

  W Japonii być grubym to nietakt i niestosowność. Japończycy mają kuchnię wzorową. Tradycyjne posiłki są małe, niskokaloryczne i bardzo urozmaicone. Składają się z kilku miniaturowych potraw, co powoduje dostarczanie wszelkich składników odżywczych w idealnych proporcjach. składnikiem podstawowym są ryby i owoce morza.

 • W Japonii...
  ...najbardziej nietaktowni i niestosowni są zawodnicy sumo.
  ~Vito /2015-12-28 12:53
 • ryby
  Bałtyk, ma najbardziej zanieczyszczone wody na świecie - smacznego. Podejrzewam, że bałtyckiej makreli nie potrzeba wędzić
  jakby śmieszne /2015-12-28 12:05
 • kuchnia indyjska
  Przepraszam , ale sie ie zgodze z trescia artykulu. Mieszkancy Indii uzywaja niesamowite ilosci tluszczu, glownie oleju kokosowego. Potrawy sa ostre i tluste- wcale nie takie zdrowe. Paraty, samosy, baji- to wszystko jest smazone, czesto w glebokim tluszczu. Ryz tez jest czasto smazony w przyprawach, zanim dolana zostanie woda. Salatki to raczej zadkosc. Desery tez sa czesto smazone, bardzo slodkie.
  Niestety, choroby cywilizacyjne dotykaja mieskancow Indii, szczegolnie cukrzyca typu 2 - mieszkancy poldniowej Azji sa szczegolnie podatni, o tym zostaly napisane tomy prac badawczych.

  Pozdrawiam.
  ~Samoska /2015-12-28 11:36
 • najzdrowsza?
  Najzdrowsza to jest woda destylowana - nic w niej niema a jednocześnie ma wszystko :)
  ~Pit /2015-12-28 03:29
 • a gdzie kuchnia wloska???
  drugi narod ktory zyje najduzej na swiecie po Japonczykach!
  Nie ma w rankingu...
  ~Aga /2015-12-28 00:43

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...