Informacje
 • Lustro sprawi, że minie Ci ochota na niezdrowe jedzenie

  23-12-2015 12:49 Własne odbicie odbiera apetyt
  Lustro sprawi, że minie Ci ochota na niezdrowe jedzenie

  Obecność lustra sprawia, że niezdrowe jedzenie gorzej smakuje

  Shutterstock

  Masz słabość do niezdrowego jedzenia? Jedz przy lustrze. Badania dowiodły, że oglądanie swojego odbicia, w którym dostrzegamy mankamenty sylwetki, skutecznie zniechęca do zjedzenia czegoś niezdrowego.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

  Zbyt często sięgamy po słodycze czy fast foody. Po pierwsze wydają nam się smaczniejsze od pełnowartościowych posiłków, po drugie są łatwo dostępne. Jak skutecznie zniechęcić się do niezdrowego jedzenia? Ata Jami z Uniwersytetu w Centralnej Florydzie, proponuje wykorzystanie... lustra.

  Sałatka, ciasto i lustro

  Badacz zaproponował 185 studentom biorącym udział w eksperymencie do wyboru albo sałatkę owocową, albo ciasto czekoladowe. Istotny był fakt, że raz mogli sałatkę czy ciasto zjeść w pomieszczeniu z lustrem, a raz w pomieszczeniu, gdzie go nie było.

  Okazało się, że studenci wybierający ciasto oceniali je jako mniej smaczne, jeśli widzieli swoje odbicie w lustrze i dostrzegali mankamenty swojej sylwetki. Natomiast smak sałatki owocowej nie ulegał zmianie i była ona równie dobra zarówno w pomieszczeniach z lustrem, jak i w pomieszczeniach gdzie go nie było.

  - Rzut oka na lustro mówi ludziom więcej, niż tylko to, jak wyglądają - zauważa Jami. - Pozwala na spojrzenie na siebie i ocenę samego siebie w dokładnie taki sam sposób, w jaki oceniamy innych - sprecyzował.

  Jami ustalił również, że lustrzane odbicie pomaga wymusić pozytywne wybory zgodne z zaleceniami żywieniowymi i powoduje dyskomfort podczas spożywania słodyczy czy fast foodu.

  Badacz sugeruje, żeby w lokalach serwujących jedzenie wieszać więcej luster. Spowodują one klasyczne wyrzuty sumienia, odbierające chęć na frytki czy tłustego hamburgera w pszennej bułce.

   

  A jeśli już minie Wam chęć na niezdrowe jedzenie, przypomnijcie sobie pięć najzdrowszych kuchni świata. Przepisów na dania charakterystyczne dla każdej z nich jest bez liku i zachęcamy do wypróbowania ich w domu.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...