Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 6°C 9°C 1°C Częściowo słonecznie
zwiń
Informacje
 • "Statki kosmiczne nad naszymi głowami". Na Kontakt 24 przychodzą niezwykłe zdjęcia

  15-12-2015 20:03 Sojuz i ISS były widziane z Ziemi

  Statki ISS i Sojuz były widoczne z Ziemi

  Kontakt 24 / Karol Łomża

  Dwa statki kosmiczne - ISS i Sojuz - z trzema astronautami na pokładzie przeleciały nad Polską. Mimo tego, że statki leciały na wysokości 430 kilometrów, do obserwacji przelotu nie była potrzebna nawet lornetka. Informacje i zdjęcia nieba w okolicach Łomży (woj. podlaskie) otrzymaliśmy na Kontakt 24.

  Statki kosmiczne pojawiły się na polskim niebie między godz. 16.39 a 16.45, co czujnym okiem obiektywu uchwycił Reporter 24 z okolic Łomży. Dostrzec Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) jest stosunkowo łatwo. To bowiem po Słońcu i Księżycu najjaśniejszy obiekt na nieboskłonie. Stacja wygląda jak bardzo jasna, szybko poruszająca się gwiazda. Nie błyska ani nie świeci kolorowymi światłami jak samoloty.

  Do obserwowania jej przelotów nie jest potrzebna nawet lornetka. Dokładne godziny, w których trzeba spoglądać na niebo, można znaleźć w specjalnym serwisie internetowym NASA, gdzie wystarczy jedynie podać swoją lokalizację.

  Pomyślne cumowanie

  Na Międzynarodową Stację Kosmiczną Sojuz zawiózł trzech astronautów: Rosjanina Juria Malenczenko, Amerykanina Tima Kopra i Brytyjczyka Tima Peake'a. Ten ostatni jest pierwszym męskim obywatelem Królewskiej Korony, który poleciał w kosmos. Nowi astronauci wystartowali o godz. 12.03 z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.

  Sojuz pomyślnie przycumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) we wtorek wieczorem, miał jednak 10-minutowe opóźnienie. Z niewiadomych dotąd przyczyn cumowanie odbyło się ręcznie, a nie automatycznie.

  Dobrze widoczny obiekt

  Orbitująca wokół Ziemi od ponad 15 lat Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, lata na wysokości 430 km nad powierzchnią Ziemi, z prędkością około 28 tys. km/h. Jest sporym obiektem i dzięki dużej powierzchni odbija tyle promieniowania słonecznego, że doskonale widać ją na niebie.

  A Wy widzieliście statki na niebie? Czekamy na Wasze zdjęcia! Wysyłajcie je na Kontakt 24.Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...