Informacje
 • O krok od jednego z największych odkryć stulecia. Nefertiti i Tutanchamon mogą dzielić grobowiec

  29-11-2015 14:10 Trwają analizy zebranych danych
  O krok od jednego z największych odkryć stulecia. Nefertiti i Tutanchamon mogą dzielić grobowiec

  Znaleziono grób Nefertiti?

  Fot.: wikipedia.org, film: TVN 24

  Archeolodzy stoją przed jednym z największych odkryć stulecia. Sądzą, że odnaleźli komnatę, gdzie spoczywa Nefertiti. Co ciekawe - sąsiaduje ona z grobowcem faraona Tutanchamona. Dokładne wyniki badań będą znane w ciągu miesiąca.

  W sobotę archeolodzy poinformowali, że grobowiec Tutanchamona, faraona starożytnego Egiptu, prawdopodobnie ma ukrytą komnatę. Przejście może prowadzić do ostatniego miejsca spoczynku zaginionej królowej Nefertiti, żony faraona Echnatona. Nefertiti była także macochą Tutanchamona, syna ze związku Echnatona i jego "drugorzędnej" żony Kiji.

  Skanowanie ściany

  Specjaliści zbierają dowody na potwierdzenie swoich przypuszczeń. Używając specjalnego radaru zbierają dane, które następnie zostaną przesłane do analizy zespołowi w Japonii. Wyniki powinny być znane w ciągu miesiąca.

  Mamdouh al-Damaty, egipski Minister do spraw Starożytności, jest prawie pewien, że za skanowanymi przez radar ścianami coś się kryje.

  Największe odkrycie

  Nefertiti zmarła w XIV wieku przed nasza erą i do tej pory nikt nie znalazł miejsca, gdzie została pochowana. Eksperci mówią, że odnalezienie miejsca jej spoczynku będzie jednym z największych odkryć w tym stuleciu.

  Odmienny grobowiec

  Faraon Tutanchamon, z którego grobem może sąsiadować grobowiec Nefertiti, zmarł około 1323 roku przed naszą erą. Jego grób w stanie nienaruszonym wraz z jego słynną złota maską, został odkryty w 1922 w wykopalisku archeologicznym w Dolinie Królów w Luksorze. Eksperci starają się zrozumieć, dlaczego jego grób jest mniejszy niż innych faraonów.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...