Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 2°C 5°C 1°C Deszcz przechodzący w śnieg
zwiń
Informacje
 • Zagrożenie lawinowe w Tatrach. Pierwszy raz w tym sezonie

  22-11-2015 12:22 TOPR ostrzega

  Białka Tatrzańska

  Fot.: Kontakt 24 / Krzysztoflkrk, film: TVN24

  W niedzielę w Tatrach został ogłoszony pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Na Kasprowym Wierchu leży 20 cm śniegu. Warunki do uprawiania turystyki są niekorzystne.

  Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ogłosili w niedzielę pierwszy stopień zagrożenia lawinowego, po raz pierwszy w bieżącym sezonie. Na Kasprowym Wierchu leży już 20 cm śniegu.

  Śnieg na szlakach turystycznych

  Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są niekorzystne.

  - Śnieg zalega na wszystkich górskich szlakach. Dodatkowym utrudnieniem jest wiatr, który przenosi śnieg w formacje wklęsłe. W niektórych miejscach śniegu jest nawet po kolana - poinformował ratownik dyżurny TOPR Krzysztof Długopolski.

  W wyższych partiach gór pod warstwą śniegu zalega lód, a szlaki są nieprzetarte. Mgła i padający śnieg ograniczają widzialność i utrudniają orientację w terenie.

  Lawiny na stromych zboczach

  Pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna, ale wyzwolenie lawiny jest możliwe w bardziej stromych miejscach. Mogą też samorzutnie schodzić małe lawiny śnieżne. Zagrożenie lawinowe jest określane w pięciostopniowej, międzynarodowej skali.

  Śniegu ubywa

  Śnieg zalega w Tatrach, jednak według relacji reportera TVN24 Leszka Kabłaka, jest go mniej niż w sobotę.

  - Śniegu jest mniej niż wczoraj. Gdy wczoraj robiliśmy pierwsze weekendowe relacje z białego skromnego puchu na Podhalu, to wydaje mi się, że śniegu było troszkę więcej. Może przez to, że temperatura waha się wokół zera - informuje reporter.

  Niedźwiedzie uciekły do lasu

  Śnieg i niskie temperatury sprawiły, że niedźwiedzie, które w październiku grasowały po ulicach Zakopanego, przeniosły się wysoko w góry.

  - Wraz z pierwszym śniegiem niedźwiadki wywędrowały wysoko w góry - podaje Kabłak. Wiemy o tym, bo niedźwiedzica (z tego stada - przyp. red.) ma zamontowany nadajnik GPS, dzięki czemu można śledzić wędrówki całego stada.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...