Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 17°C 21°C 13°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • Zestresowani rodzice mają otyłe dzieci

  08-11-2015 17:12 Zaskakujące badania naukowe
  Zestresowani rodzice mają otyłe dzieci

  Otyłość u dzieci bierze się z rodzicielskiego stresu

  Shutterstock

  To, że stres jest związany z otyłością u dorosłych wiadomo od dawna. Ale teraz po raz pierwszy w historii badań nad otyłością udowodniono, że dzieci zestresowanych rodziców mają tendencję do tycia.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

  Naukowcy pod kierownictwem Carmen Isasi z Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku przeanalizowali dane z badań nad latynoską młodzieżą aby określić relacje między rodzicielskim stresem a stanem masy ciała latynoskiej populacji. Czemu latynoskiej?

  - Zarówno otyłość jak i przewlekły stres są rozpowszechnione w tej populacji. 28 proc. dzieci w wieku 8-16 lat jest otyłych a prawie 1/3 ich rodziców zgłaszała wysoki poziom stresu - opowiada o wynikach dr Isasi.

  - To badanie jest jednym z pierwszych tego rodzaju, które pokazuje, że stres rodzicielski jest czynnikiem ryzyka otyłości u dzieci , i dodaje do zrozumienia jaki jest wpływy rodziny na stan masy ciała dziecka - tłumaczy badaczka.

  Dwukrotnie większe ryzyko

  W tym badaniu zespół dr Isasi przeanalizował dane nt. wagi i stresu u dzieci i ich rodziców na społeczności Latynosów żyjących w Bronksie (dzielnica Nowego Jorku), Chicago, Miami i San Diego.

  Wzięli pod uwagę osiem czynników stresogennych m.in. problemy w pracy i związku. Okazało się, że występowanie otyłości u dziecka wzrastało wraz z liczbą czynników stresogennych u rodziców. Po skorygowaniu danych z wiekiem, płcią, miejscem zamieszkania i urodzenia naukowcy stwierdzili, że rodzice, którzy doświadczali trzech lub więcej przewlekłych stresorów dwukrotnie częściej mieli dzieci z otyłością niż ci rodzice, którzy nie doświadczali żadnego przewlekłego stresu.

  - To badanie powinno zachęcić lekarzy do rozpatrywania wysokiego poziomu stresu jaku znaku ostrzegawczego dla rozwoju otyłości nie tylko u dorosłych pacjentów, ale w całych ich rodzinach - komentuje wyniki dr Margarita Teran-Garcia, członek rady Meksykańskiego Towarzystwa Walki z Otyłością. 

  Naukowcy podkreślają, że podobne badania należałoby przeprowadzić na innych populacjach, bo jest wysoce prawdopodobne, że problem nie dotyczy tylko Latynosów.

  W Polsce na przykład 30 proc. chłopców i 22 proc. dziewczynek w ostatnich klasach szkoły podstawowej ma nadwagę. O tym jak z nią walczyć rozmawiali w "Studio Active" eksperci: psycholog Małgorzata Ohme i i trener personalny Marcjan Piotrowski.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...