Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 12°C 16°C 2°C Przejściowe zachmurzenie
zwiń
Informacje
 • NOAA: 2014 rok był rekordowo obfity w niebezpieczne zjawiska pogodowe

  06-11-2015 19:52 Najnowszy raport naukowców z NOAA

  Pożary, susze, powodzie, huragany, śnieżne zimy... to wszystko i wiele innych zjawisk są odpowiedzią na zmiany klimatu. W 2014 roku ekstremalnych wydarzeń pogodowych było najwięcej.

  Specjaliści z Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej NOAA wykonali raport ekstremalnych zjawisk pogodowych w 2014 roku. Podali, że w ubiegłym roku powstało ich najwięcej, a odpowiadają za nie zmiany klimatu, związane z działalnością człowieka.

  Zmiany niszczą Ziemię

  Emisja gazów cieplarnianych oraz spalin przyczyniają się do tego, że na świecie robi się coraz bardziej niebezpiecznie. Jest to wpływ zmian klimatu. Powodują one nie tylko wzrost średniej temperatury na Ziemi, ale sprawiają, że pojawia się więcej huraganów, pożarów czy powodzi. Tak było w 2014 roku, kiedy to w wielu regionach naszej planety pojawiły się różne katastrofy naturalne. Niezależnie od tego, czy są to powodzie, czy pożary, wszystko to niszczy naszą planetę, a co gorsze zagraża ludzkiemu życiu.

  - Dla ostatnich czterech lat raporty wykazały, że ekstremalne zjawiska pogodowe związane z temperaturą powietrza, są zależne od emitowanych przez człowieka gazów cieplarnianych do atmosfery - powiedział Thomas R. Karl, specjalista z NOAA. - Natomiast zjawiska związane z opadami wykazują mniejszą współzależność z gazami cieplarnianymi - dodał.

  Pożary, śnieg i więcej huraganów

  W raporcie z 2014 roku przeanalizowano 28 indywidualnych wydarzeń ekstremalnej pogody z całego świata.

  W Ameryce Północnej w ubiegłym roku w pamięci mieszkańców Kalifornii zostały potężne pożary lasów. Tymczasem w północno-wschodniej części USA ludzie przeżywali rekordowo zimną i śnieżną zimę. W tym roku wiele cyklonów tropikalnych dręczyło Hawaje. Zmiana klimatu wpłynęła także na tragiczne powodzie na Dżakarcie oraz na większą liczbę tajfunów na Pacyfiku.

  Deszczowa ale ciepła Europa

  Tymczasem w Europie w 2014 roku zanotowano przede wszystkim więcej deszczu. Wyspy Brytyjskie w zimie 2013/2014 otrzymały rekordowo wysokie sumy opadów. W październiku 2014 roku były huragan Gonzalo szalał nad Wielką Brytanią. Był najpotężniejszym tego typu zjawiskiem w tej części świata. Prędkość wiatru dochodziła do 142 km/h, żywioł sparaliżował ruch lotniczy w całym kraju. Natomiast w południowej Francji wystąpiły obfite opady deszczu. Globalne ocieplenie spowodowało, że w 2014 roku na całym kontynencie zanotowano wyższą od średniej temperaturę powietrza.

  Poniższy film pokazuje, jak może zmienić się temperatura i poziom opadów do 2100 roku z powodu rosnącego nagromadzenia gazów cieplarnianych w ziemskiej atmosferze:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...